Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zapomenutý svět devadesátkových filmů. Co je na nich z dnešního pohledu komického?

Zapomenutý svět devadesátkových filmů. Co je na nich z dnešního pohledu komického?

Vzpomínáte si ještě na známý devadesátkový film Láska přes internet, kde hrají Meg Ryanová a Tom Hanks? Snímek z roku 1998 pořádně zestárl. A nejedná se jen o účesy, hudbu nebo z dnešního pohledu tak trochu komické připojení internetu. Co dalšího z dnes působí ve filmech jako hluboká minulost?

Jednou z věcí, která dokazuje, že je film Láska přes internet opravdu starý, jsou jeho webové stránky.  Zachovaly se jako historický důkaz toho, jak vypadal internet před tím, než lidé opravdu internet měli. Na hlavní stránce vás lákají na slevu 5 dolarů při koupi filmu na videokazetě nebo DVD, upozorňuje Guardian.

webové stránky filmu Láska přes internetwebové stránky filmu Láska přes internetautor: Warner Bross

Uvítá vás šílená animace, která začíná na ploše operačního systému Windows 95, a poselství, že počítače nejsou konec západní civilizace tak, jak ji známe, a skýtají mnoho zábavy.

Na konci devadesátých let začali být filmoví producenti možná až příliš nadšení z toho, co může internet nabídnout a na stránkách filmů chtěli pro fanoušky zážitky ještě umocnit. Tyto zapomenuté stránky jsou hezkou piřpomínkou toho, jak mladý internet vlastně je. 

Láska přes internet není jediným snímkem, jehož webové stránky vás dnes pobaví. Ztracený svět: Jurský park má také svou internetovou adresu plnou různých nabídek a podnabídek, kde si fanoušci můžou přečíst o projektu genetického šlechtění. Wild Wild West umístil na své stránky malé nepraktické fotografie, snímek Zachraňte vojína Ryana na černém podkladě dlouze popisuje všechny aspekty natáčení. Na stránkách Mortal Kombatu tvůrci zase žádají fanoušky o zpětnou vazbu a člověk se má do diskuze přihlásit přes něco, co vypadá jako stařičký chat.

Stránky filmů, které vznikaly v době, kdy byl internet ještě v plenkách, můžou působit legračně. Tvůrci si mysleli, že díky internetu umocní dojem z příběhu nebo pobaví. Dnes se soustřeďují především na prezentaci. Možná, že za dvacet let budou lidem internetové stránky hitu La La Land připadat také úplně bizarní.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744