Zaskočení ruští hackeři skončili pod palbou. Microsoft je přechytračil | info.cz

Články odjinud

Zaskočení ruští hackeři skončili pod palbou. Microsoft je přechytračil

Počítačová společnost Microsoft se rozhodla pořádně ztrpčit život skupině obávaných ruských hackerů přezdívané Fancy Bear. Paradoxně s nimi nebojovala po síti, ale šla na to přes právníky. U amerických soudů napadla registraci domén, které porušují její obchodní značku. Dostala se tak k příslušným serverům a eliminovala hrozbu.

Místo, aby je naháněl po celém světě, přišel Microsoft na chytrý způsob, jak hackerské skupině údajně napojené na ruské tajné služby pořádně znepříjemnit život. Napadnul ji u soudu. Právě tam se ohradil kvůli porušování svých obchodních práv, protože Fancy Bear často využívá domény příbuzné Microsoftu: jedná se například o adresy livemicrosoft.net či rsshotmail.com. Celkem šlo o desítky takových domén, které hackerům sloužily jako brána pro další škodlivou činnost. Nicméně chytrým trikem nad těmito adresami získala kontrolu americká společnost, tvrdí server Daily Beast.

Ve chvíli, kdy totiž soud přiřknul tyto domény zpět společnosti Microsoft, měla firma k daným serverům přístup a mohla se seznámit s taktikou a stylem práce hackerů. „Jinými slovy, pokaždé, když se infikovaný počítač hlásil o instrukce ke svému nadřízenému serveru prostřednictvím některé z těchto domén, tak byl místo toho připojen na bezpečný server pod kontrolou Microsoftu,“ vysvětluje Sten Jenson, právní zástupce firmy.

Skupina Fancy Bear přibližně od roku 2000 vykazuje schopnosti, které odpovídají státem financované hackerské skupiny. Zároveň se zaměřuje na vlády, armády a bezpečnostní organizace států NATO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud