Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zázračný mořský šnek může pomoct lidem. Jeho jed dokáže léčit chronickou bolest

Zázračný mořský šnek může pomoct lidem. Jeho jed dokáže léčit chronickou bolest

Malý šnek používá jed na paralyzování či zabití své kořisti. Teď vědci zjistili, že obsahuje složky, které dokážou ulevit od dlouhotrvající bolesti. Při pokusech na krysách fungovala sloučenina ještě tři dny po podání.

Nové poznatky by se daly zúročit při vývinu nové léčby pro pacienty, kteří už všechno vyzkoušeli. Na problémy s chronickou bolestí se používají nejčastěji opioidy, které snižují vnímání bolesti pomocí specifických bílkovin, jež se v mozku a na dalších orgánech těla napojí na receptory, napsalo BBC.

Sloučenina Rg1A vyskytující se v jedu homolice korunové pocházející z Karibiku funguje jinak.

Podle vědců z University of Utah látka prospívá nervovému systému, což může otevřít zcela novou cestu v léčbě bolesti. Pokud by byly jejich domněnky pravdivé, došlo by ke snížení užívání opioidů, například morfinu, které mají řadu vážných vedlejších účinků.

„Zajímavý na tom je aspekt prevence,“ řekl J. Michael McIntosh, profesor psychiatrie z University of Utah. „Pokud se vyvine chronická bolest, je těžké ji léčit,“ dodal.

„Tato sloučenina nabízí nové cesty, protože především zabraňuje výskytu chronické bolesti a nabízí novou léčbu pacientům, kteří nemají jinou možnost,“ myslí si McIntosh.

Vědci při testech zjistili, že krysy, kterým podávaná chemoterapie způsobila citlivost na chlad a dotek, měly bolesti. Zvířata, kterým podávali sloučeninu z jedu homolice, žádné bolesti neměla. „Zjistili jsme, že sloučenina fungovala i 72 hodin po podání,“ vysvětlil výsledky bádání. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1