Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Země je placatá. Řidič limuzín si ze šrotu postavil raketu a chce to osobně ověřit ze vzduchu

Země je placatá. Řidič limuzín si ze šrotu postavil raketu a chce to osobně ověřit ze vzduchu

Sílu hranice mezi šílenstvím a genialitou se o víkendu pokusí změřit řidič limuzín Mike Hughes. Ten totiž bude pilotovat svou vlastnoručně vyrobenou raketu, kterou zkonstruoval za několik tisíc dolarů z kusů šrotu, které našel. Zdvižené obočí však vyvolává jeho ultimátní cíl - Hughes se svým letem snaží dokázat, že Země není kulatá, jak tvrdí svérázná konspirační teorie. A jestli to přežije, je rozhodnutý kandidovat na guvernéra Kalifornie. 

„Nevěřím na vědu,“ tvrdí rezolutně na úvod 61letý Hughes. „Samozřejmě vím o aerodynamice a o tom, jak se objekty pohybují vzduchem. Ale to není věda, jsou to jen jenom formulky,“ dodává Hughes. Jeho motto pro start? „Bojím se jako blázen, ale stejně všichni jednou musíme umřít,“ informuje deník Guardian.

Životní sny mohou být různé. Někdo chce spokojenou rodinu, jiný úspěch v práci. Hughes chce dokázat, že Země je placatá. K tomuto cíli a raketám obecně se přitom nadšenec obrátil až poté, co si při dvou incidentech poranil záda při skocích v automobilech. 

Hughes proto nyní v sobotu bude na svých internetových stránkách streamovat start zařízení, které se mu podařilo sestrojit. Chce přitom dosáhnout výšky asi 550 metrů a poletí rychlostí 800 kilometrů za hodinu. Pokud vše dopadne podle jeho očekávání, chce nadšenec během svého dalšího letu fotografovat povrch Země, aby dokázal, že není kulatá.

Řidič limuzín Hughes přiznává, že chce vyniknout. „Dělám neobyčejné věci, které ještě nikdo nedokázal. A podle mě zatím nikdo v historii lidstva nedokázal navrhnout, sestrojit a pilotovat vlastní raketu,“ dodává Hughes. „Mezi vědou a science fiction není žádný rozdíl,“ dodává.

I pokud by se mu však jeho let nepovedl, nemusí Hughes zoufat. Konstruktér-amatér totiž získal pozornost komise Darwinovy ceny, která uděluje ocenění lidem, kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami „odstranili“ obzvláště hloupým způsobem. A Hughes má podle všeho slušné předpoklady cenu získat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744