Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel drsný guru sovětských agentů. Pro své ovečky nechal krást identity mrtvých dětí

Zemřel drsný guru sovětských agentů. Pro své ovečky nechal krást identity mrtvých dětí

Sovětský svaz nasadil během studené války do zahraničí stovky neoficiálních agentů. Mnozí z nich žili na pohled normální život. Pracovali, žili na předměstích a měli děti. Na život pod falešnou identitou se připravovali mnohdy několik let. Muž, který dělal ze sovětských špiónů Američany, Francouze nebo Němce nyní v 92 letech zemřel.

Jurij Drozdov řídil oddělení KGB, které mělo na starost výcvik speciálních agentů. On sám podle BBC kdysi řekl, že vycvičit takového špióna trvá sedm let. Agenty připravoval, aby mluvili, chovali se i mysleli jako obyvatelé státu, do kterého byli vysazeni. Na rozdíl od „legálních“ agentů pracovali na vlastní pěst a nemohli v případě odhalení spoléhat na diplomatickou imunitu.

Výcvik zahrnoval i vytvoření komplexní minulosti. Agenti KGB proto obcházeli americké hřbitovy a hledali hroby dětí, které se narodily zhruba ve stejném roce jako jejich nová esa. Za úplatu je pak nechali vymazávat z registru zemřelých a ukradli jejich identitu, která vycvičeným nováčkům sloužila jako krytí.

Agenti byli také často na místo určení vysílaní po dvojicích, aby nebudili podezření a mohli lépe spolupracovat. Nasazení byli i několik let, v průběhu kterých kvůli lepšímu krytí často zplodili dokonce společně děti. Někteří se na svoji roli připravovali v Sovětském svazu několik let a nakonec se stejně rozhodlo o tom, že nejsou vhodní k nasazení. Podle vzpomínek Drozdova stačilo, když někdo mluvil ze spaní rusky, což byl pádný důvod pro jeho odvolání.

Ani po Drozdovově smrti není jasné, na jakých operacích se vysoký činitel KGB podílel. Známá je jen jedna, do které se zapojil v Berlíně. Na mostě tam došlo v roce 1957 k oficiální výměně vězňů. Američané vrátili Sovětům zadrženého špiona Rudolfa Abela, kterého zatkli v New Yorku. Výměnou dostali zatčeného amerického pilota Garyho Powerse. Operaci zpracoval v roce 2015 režisér Steven Spielberg ve filmu Most špiónů (Bridge of Spies).

Drozdov odešel do výslužby v roce 1991 a stal se konzultantem. Opakovaně přitom kritizoval tajné služby jiných států. „Nepochválil bych ani služby NATO, ani americký trénink agentů. Při svých operacích totiž jednají v rukavičkách a nechtějí se ušpinit. A to je podle mě jednání s nejistým výsledkem,“ uvedl Drozdov v rozhovoru z roku 2011.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744