Zemřel líbající námořník ze slavné fotografie. Jaký byl jeho osud a co se stalo s dívkou? | info.cz

Články odjinud

Zemřel líbající námořník ze slavné fotografie. Jaký byl jeho osud a co se stalo s dívkou?

V 95 letech zemřel George Mendonsa. Námořník z jedné z nejslavnějších fotografií světa, kterou v roce na konci druhé světové války pořídil Alfred Eisenstaedt. Ten při oslavách kapitulace Japonska zachytil bezprostřední oslavy v ulicích New Yorku. Snímek Mendosy poutá pozornost dodnes.

Když George Mendonsa 14. srpna 1945 políbil kolemjdoucí zdravotní sestru Gretu Friedmanovou, určitě netušil, že se jejich fotka z Times Square dostane až na titulní stranu prestižního časopisu Life a postupem času se dokonce stane jednou z nejikoničtějších fotografií historie.

Oba dva tehdy vyšli do ulic, aby oslavili konec druhé světové války. Po polibku se ale jejich cesty rozešly. A trvalo poměrně dlouho, než se znovu spojili. Eisenstaedt se totiž dvojice nezeptal na jména.

Tehdy jednadvacetiletá Greta zemřela ve svých 92 letech v roce 2016. Ještě před tím se stihla spolu s Georgem na Times Square vrátit. 

Mendosa zemřel o uplynulém víkendu po zdravotních komplikacích v pečovatelském domě v Middletownu v americkém Rhode Islandu.

Na slavné fotce "Polibek" Alfreda Eisenstaedta z 14. srpna 1945 ještě námořník líbal na Times Square v New Yorku zdravotní sestřičku.Na slavné fotce "Polibek" Alfreda Eisenstaedta z 14. srpna 1945 ještě námořník líbal na Times Square v New Yorku zdravotní sestřičku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud