Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zemřel otec legendárního Pac-Mana. Jeho hrám propadl celý svět

Zemřel otec legendárního Pac-Mana. Jeho hrám propadl celý svět

Masaja Nakamura se po celém světě proslavil díky počítačové hře Pac-Man, která byla na trh uvedena v roce 1980. Úkolem Pac-Mana, kterého ztělesňovalo žluté kolečko s pusou a okem, bylo prokousat se tečkami v bludišti, aniž by ho dohonili barevní duchové. Zakladatel firmy Namco, která hru pustila do světa, zemřel ve věku 91 let. Společnost to oznámila včera.

Smutnou zprávu oznámila včera společnost Bandai Namco Holdings, pro niž Nakamura působil jako hlavní poradce. Firma zároveň uvedla, že Masaja Nakumura zemřel už 22. ledna. Příčinu jeho úmrtí ale nesdělila.

Nakamura v roce 1955 založil firmu Namco, která začala se dvěma elektrickými houpacími koni na střeše obchodního domu v Jokohamě. V roce 1980 začala firma prodávat průkopnickou plošinovou hru Pac-Man, která vytvořila nový typ hry a stala se velkým hitem v Japonsku a poté v celém světě.

Hra, kterou vyvinul tvůrce videoher Tóru Iwatani, se stala japonskou kultovní ikonou a předlohou pro mnoho mutací, populárních písní i pro televizní seriál. Guinnessova kniha rekordů ji ve své době jmenovala nejúspěšnější plošinovou hrou. Počet jejích přehrání se odhaduje na více než deset miliard.

V roce 2005 firmu Namco koupila japonská hračkářská společnost Bandai a vznikla skupina Bandai Namco. Nakamura byl pak klíčovým aktérem její expanze, uvedla agentura AP.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link