Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žena pozorovala startující letadlo. Motory ji smetly a zemřela

Žena pozorovala startující letadlo. Motory ji smetly a zemřela

Žena na karibském ostrůvku Svatý Martin nedbala varovných cedulí, které se turisty snaží odradit od sledování startů letadel z blízké dráhy.  Motory letadla ji následně srazily na betonový obrubník tak nešťastně, že po několika dnech v nemocnici zemřela. 

Letiště princezny Juliany na nizozemské části ostrůvku Svatý Martin je vyhlášenou atrakcí. Je totiž doslova přilepené na místní pláž, a proto se stalo jednou z největších turistických atrakcí ostrova. Lidé líně se povalující pod karibským sluníčkem odtud mohou sledovat přistávání či odlet letadel z necelé padesátimetrové vzdálenosti.

To se však nyní jedné turistce z Nového Zélandu stalo osudné. Nezvládla se totiž během startu držet plotu oddělujícího pláž Maho od letiště a motory dopravního letadla Boeing 737 ji odfoukly tak nešťastně, že se udeřila o betonový obrubník. Po ošetření sice ženu převezli do nemocnice, tam však během několika dní zemřela.

„Dnes jsem se setkal s pozůstalými, kteří připustili, že to co žena dělala, bylo nebezpečné. Je smutné, že podstoupila toto riziko, které skončilo tím nejhorším možným způsobem,“ uvedl pro server BBC Rolando Brison, šéf turistického oddělení ostrova.

„Mnoho turistů k nám přijíždí, aby na vlastní kůži zažili adrenalin, když přes ně v extrémní blízkosti přelétá letadlo. Jedná se však o velmi nebezpečnou aktivitu,“ varuje policie karibského ostrova, jehož jedna část patří Nizozemsku, ta druhá Francii.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1