Žena vylila na plakát čínského prezidenta inkoust. Už dva týdny je nezvěstná | info.cz

Články odjinud

Žena vylila na plakát čínského prezidenta inkoust. Už dva týdny je nezvěstná

Číňanka začátkem července zveřejnila video, na kterém protestuje proti současnému čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a Komunistické straně Číny. Zároveň na jeho fotografii vylila lahvičku inkoustu. Video bylo ale ze sociálních sítí stáhnuto a ženu už více než dva týdny nikdo neviděl.

Video, ve kterém se žena vymezuje proti jednání nejvyšších představitelů země a jejich „represivní kontrole mozků“, z jejího twitterového účtu sice zmizelo. Na síti ale stále kolují jeho kopie. Video například převzal čínský umělec Chua Jung.

Později ještě aktivistka sdílela fotografie policistů, kteří stáli před jejími dveřmi. „Právě teď stojí za mými dveřmi skupinka lidí v uniformách. Jdu se převléknout. Nedopustila jsem se žádného zločinu. Lidé, kteří mi ublížili, jsou vinní,“ řekla podle serveru Businessinsider. Od té doby ale ji ale nikdo neviděl.

Její otec a umělec, který její video sdílel, se po ženě snažili pátrat. Bezvýsledně. Oba byli zadrženi, Chua údajné policie propustila hned po výslechu. Otce ženy pravděpodobně pak odvezla do jeho rodného města.

Aktivistka protestovala proti vládnoucím v době, kdy se Čína snaží utvrzovat pozici prezidenta jako nejmocnějšího muže v zemi. Proto také zrušila omezenou dobu vládnutí, Si Ťin-pching tak může v čele jedné z největších zemí světa zůstat až do své smrti.

Lidé, které čínská vláda považuje za hrozbu, beze stop mizí. Například v roce 2015 zmizelo hned pět hongkongských knihkupců, kteří kromě klasických knih prodávali i ty, které se kriticky vymezovali proti tamním vůdcům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud