Žena vylila na plakát čínského prezidenta inkoust. Už dva týdny je nezvěstná | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žena vylila na plakát čínského prezidenta inkoust. Už dva týdny je nezvěstná

Žena vylila na plakát čínského prezidenta inkoust. Už dva týdny je nezvěstná

Číňanka začátkem července zveřejnila video, na kterém protestuje proti současnému čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a Komunistické straně Číny. Zároveň na jeho fotografii vylila lahvičku inkoustu. Video bylo ale ze sociálních sítí stáhnuto a ženu už více než dva týdny nikdo neviděl.

Video, ve kterém se žena vymezuje proti jednání nejvyšších představitelů země a jejich „represivní kontrole mozků“, z jejího twitterového účtu sice zmizelo. Na síti ale stále kolují jeho kopie. Video například převzal čínský umělec Chua Jung.

Později ještě aktivistka sdílela fotografie policistů, kteří stáli před jejími dveřmi. „Právě teď stojí za mými dveřmi skupinka lidí v uniformách. Jdu se převléknout. Nedopustila jsem se žádného zločinu. Lidé, kteří mi ublížili, jsou vinní,“ řekla podle serveru Businessinsider. Od té doby ale ji ale nikdo neviděl.

Její otec a umělec, který její video sdílel, se po ženě snažili pátrat. Bezvýsledně. Oba byli zadrženi, Chua údajné policie propustila hned po výslechu. Otce ženy pravděpodobně pak odvezla do jeho rodného města.

Aktivistka protestovala proti vládnoucím v době, kdy se Čína snaží utvrzovat pozici prezidenta jako nejmocnějšího muže v zemi. Proto také zrušila omezenou dobu vládnutí, Si Ťin-pching tak může v čele jedné z největších zemí světa zůstat až do své smrti.

Lidé, které čínská vláda považuje za hrozbu, beze stop mizí. Například v roce 2015 zmizelo hned pět hongkongských knihkupců, kteří kromě klasických knih prodávali i ty, které se kriticky vymezovali proti tamním vůdcům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.