Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zima se blíží! Sedmá řada Hry o trůny odstartuje v červenci. Připomeňte si seriál v naší galerii

Zima se blíží! Sedmá řada Hry o trůny odstartuje v červenci. Připomeňte si seriál v naší galerii

Nekonečné čekání a nejrůznější dohady. Už od roku 2011 jsou fanoušci populárního seriálu Hra o trůny zvyklí, že brzy zjara dostanou dlouho očekávaný první díl série. Letos je tomu jinak. Natáčení se protáhlo a diváci si na sedmou sérii musejí počkat až do 16. července. 

Kromě data premiéry tvůrci odhalili i tajemnou ukázku, v té promluvilo hned několik hlavních postav, nejdůležitější sdělení do teaseru vnesl sám Jon Sníh (Kit Harington). Právě ten varuje před velkou válkou, která se dotkne všech.

Právě kolem Jona Sněha se na konci šesté řady strhla velkolepá diskuze. Ukázalo se totiž, že není bastardem Neda Starka. Ten se ho jen ujal a fanoušci od té doby spekulují, kdo je jeho pravým otcem.

Jejich nejžhavějším tipem je Rhaegar Targaryen. Pokud by se to potvrdilo a Jon by opravdu patřil do rodu Targaryenů, zcela zásadně by to zamíchalo kartami v boji o Železný trůn. Na ten má kromě Lannisterů zálusk i Daenerys Targaryen.

To všechno je ale zatím pod taktovkou George R. R. Martina. Ten od roku 2000 vydává ságu Píseň ledu a ohně, která slouží jako knižní předloha celého seriálu. Poslední knihu, která by měla kopírovat děj sedmé řady seriálu, Vichry zimy, ale G. R. R. Martin ještě nestihl vydat.

Kdy přijde zima a jak si Král Severu Jon Sníh poradí s Bílými chodci a jejich Nočním králem a jestli se Daenerys zmocní nejslavnějšího trůnu, na to si budou muset fanoušci opravdu počkat až do léta. 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744