Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zloději na Novém Zélandu pořádají nájezdy na avokádové plantáže. Svůj lup pak prodávají na facebooku

Zloději na Novém Zélandu pořádají nájezdy na avokádové plantáže. Svůj lup pak prodávají na facebooku

Zloději jdou s dobou. Na Novém Zélandu se totiž zaměřují na obří krádeže oblíbené superpotraviny avokáda, jehož celosvětová obliba v posledních letech strmě roste. Statkářům tak způsobují tisícidolarové škody, v obavách z jejich odplaty se proto při prodeji ovoce přesouvají lupiči z krajnic cest do virtuálního prostoru facebooku. 

Krádeže avokád na Novém Zélandu jsou v posledních měsících čím dál častější a stávají se téměř profesionálním oborem. Letos již hlásí vybílení sadu čtyřicet sadařů, při každém takovém nájezdu zlodějů přitom pěstitelé přišli až o 350 kusů ovoce. „To, co nyní vidíme, jsou krádeže na komerční úrovni. Tisíce dolarů v ovoci mizí během každého takového nájezdu. Není to, jako kdybyste si utrhli pár jablek ze sousedovy jabloně, bereme tyto incidenty velice vážně,“ potvrzuje pro list The Guardian policejní seržant Trevor Brown, který se zloděje snaží pochytat.

Podle Browna totiž krádeže nejpodstatnější přísady do salsy guacamole eskalují již od loňského roku. Tehdy se policie na nenechavce zaměřila při zvýšených kontrolách prodejců ovoce, kdo neprokázal legální původ zboží, dostal se tehdy do problémů. Zloději se ale rychle přizpůsobili. Přesunuli se do virtuálního prostoru – na facebook, kde nyní svůj lup prodávají.

„To je ta pozitivní zpráva. Zloději již nemohou vzít nakradené ovoce k silnicím a tam ho rozprodávat po bedýnkách,“ tvrdí Jen Scoular, výkonný ředitel společnosti New Zeland Avocado.

Cena avokáda mimo sezónu, tedy od března do srpna, na Novém Zélandu dosahuje 7,5 novozélandských dolarů (120 korun).

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1