Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zmizelé nerozlučné sestry se podařilo najít až po desetiletích. Happy endem to ale neskončilo

Zmizelé nerozlučné sestry se podařilo najít až po desetiletích. Happy endem to ale neskončilo

V polovině osmdesátých let viděli příbuzní v Edmontonu naposledy dvě nerozlučné sestry, Annu a Kym Hakzeovy. Zkraje nového tisíciletí je nechala jejich zoufalá matka hledat policií a nikdo nevěřil, že by se ještě někdy objevily, natož živé a zdravé. Zázraky se ale dějí.

Starší Anna začala mít v polovině osmdesátých let finanční problémy a své rodině se pomalu, ale jistě začala odcizovat. S jedinou výjimkou, a to byla její mladší sestra Kym. Zničehonic se po nich najednou slehla země a dlouhých třicet let je nikdo známý nespatřil.

Teď kanadské sourozence z městečka Lethbridge objevili ve Spojených státech. „Po tolika letech je velice nezvyklé, že se pohřešovaní objeví v pořádku. Většinou musíme příbuzným oznámit, že jejich blízké postihla nějaká tragédie nebo se nám nikdy nepodaří zjistit, co se s nimi stalo. Doufáme, že to, že jsou Anna a Kym tam dole, pomůže rodině jejich zmizení pochopit a jsme rádi, že můžeme konečně případ uzavřít,“ řekl kanadskému listu National Post seržant Scott Woods z posádky ve městě Lethbridge.

Policie byla ženám několikrát na stopě, nikdy se jí ale nepodařilo pohřešované kontaktovat. V roce 2012 na základě tipu diváka kanadské obdoby pořadu Na stopě prověřovali autorku knih, která vystupovala pod stejným pseudonymem jako hledaná Kym Hakzeová. Žena ale na zaslané zprávy nereagovala a ztratila se.

V únoru se pak americkým policistům konečně podařilo sourozence vypátrat, když dorazili ke Kym domů. Ta ovšem žije pod změněným jménem a muže zákona požádala, aby zachovali její novou identitu a místo pobytu v utajení. Naživu je i Anna, která ale rovněž nestojí o kontakt se svou minulostí. Rodinní příslušníci odmítli případ dále komentovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744