Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znásilnila a zavraždila tři školačky, přesto pracovala ve škole. Vražedkyně s českými kořeny šokovala Kanadu

Znásilnila a zavraždila tři školačky, přesto pracovala ve škole. Vražedkyně s českými kořeny šokovala Kanadu

Karla Homolka (47), kanadská dcera českého emigranta, se po světě proslavila obzvlášť odpornými činy. Byla odsouzena za podíl na vraždách, znásilňování a mučení tří školaček, z nichž jedna byla její vlastní sestra! Dnes už má ale pobyt za mřížemi odkroucený a k podivu všech lidí se zdravým rozumem vypomáhala ve škole svých dětí. Dokonce s nimi jezdila jako dozor na výlety. Poté, co se mezi rodiči vzdedmula vlna pobouření, však Homolková své působení ve školce musela ukončit. 

V 90. letech spolu se svým tehdejším manželem Paulem Bernardem spáchala Karla Homolka celou řadu odporných zločinů. Unesli dvě dívky ve věku druhého stupně základní školy, Leslie Mahaffy a Kristen French, aby je řadu dní mučili, znásilňovali a potom chladnokrevně zavraždili. To samé provedli dokonce i Karlině mladší sestře Tammy (†15), kterou zdrogovali a opili, aby ji mohli znásilňovat, a ona se pak udusila vlastními zvratky.

Dnes už však žije jako docela jiný člověk a pod jiným jménem vychovává své tři děti. A právě tady nastává problém. Homolka vypomáhá jako dobrovolnice na škole, kam její ratolesti docházejí. Dávala dětem kurzy pletení, a dokonce měla jet na školní výlet jako dozor! A to se rodičům žáků vůbec nelíbí...

„Nechceme ji tady,“ řekl jeden z rodičů kanadské televizi City News. „Jak byste se cítili, kdybyste věděli, že vaše dítě přijde do styku se sériovým vrahem? Není to správné.“

Více si přečtěte na Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1