Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zneklidňující varování vědce Hawkinga: Zbývá nám sto let, pak lidstvo musí na jinou planetu

Zneklidňující varování vědce Hawkinga: Zbývá nám sto let, pak lidstvo musí na jinou planetu

Najít vhodnou novou planetu, kolonizovat ji a přesídlit tam –, to vše by podle slavného vědce Stephena Hawkinga mělo lidstvo stihnout v příštích 100 letech, pokud chce přežít. Země už totiž podle něj nezvládá nápor lidí a mohlo by brzo dojít ke katastrofě. Vědec proto apeluje na experty, aby urychlili výzkumy ohledně možností kolonizace dalších planet, než bude pozdě.

Hawking svoji děsivou predikci podle deníku The Independent oficiálně prozradí v dokumentárním snímku „Expedice nová Země“ (Expedition new Earth), který by měl mít na BBC premiéru už v létě.

Vědec byl v tomto směru vždycky pesimista, teď ale svoje dřívější odhady výrazně upravil. Ještě nedávno tvrdil, že lidstvu na zemi zbývá tisíc let života. Těžko říct, jestli se najednou podmínky natolik zhoršily, nebo se vědec zmýlil v propočtech a hodnocení situace.

Přežití lidského druhu na zemi prý ohrožují změny klimatu, roje asteroidů, epidemie i neustálý skokový růst populace. V novém dokumentu Hawking apeluje na experty, aby začali hledat cesty, jak osidlovat jiné planety a hvězdy.

„Musíme najít Planetu B. Pokud chceme zachovat lidský druh, tak musíme pokračovat ve výpravách do vesmíru. Jinak na naší křehké planetě nepřežijeme dalších tisíc let,“ řekl respektovaný vědec, který je upoutaný na invalidní vozík, loni v listopadu na oxfordské univerzitě. Od té doby čas, který lidem zbývá, zkrouhnul na desetinu.

Lidstvo ale neohrožují jen zhoršující se přírodní podmínky, ale především jeho činnost a výtvory, které mu měly v první řadě pomáhat. „Myslím, že vývoj umělé inteligence může poměrně snadno vést k zániku lidstva,“ varoval nedávno Hawking před čím dál schopnějšími roboty a nepřímo tak vyjádřil obavy z následků tzv. Průmyslu 4.0.

„Jakmile jednou lidé vyvinou umělou inteligenci, bude si žít vlastním životem, může se přeprogramovat a lidi už dál nebude potřebovat. Lidstvo, které limituje ve vývoji pomalá evoluce, s roboty nebude moci soupeřit,“ předpovídá Hawking.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1