Američtí vědci hledají unikátní vakcínu. Chtějí lidstvo zbavit závislosti na drogách

„Je to pro nás neskutečně vzrušující výhled,“ komentoval americký ministr zdravotnictví Tom Price zprávu, že se vědci snaží vyvinout vakcíny, které by zabránily vzniku drogové závislosti. Přestože experti zatím varují, že takový scénář je spíše hudbou daleké budoucnosti než okamžitou zbraní lékařského arzenálu, první výzkumy již probíhají.

Půl milionu lidí. Přesně tolik jich za prvních patnáct let nového tisíciletí zemřelo v USA na předávkování drogami, zejména opioidy. Vědci se to nyní snaží změnit. Vyvinutí vakcíny, díky které by drogy nezpůsobovaly závislost, je však běh na dlouhou trať. 

Studie publikovaná v odborném časopisu Nature popisuje, jak vědci hledají vhodnou vakcínu proti droze, která je populární zejména na Blízkém východě – fenetylinu, který je kombinací dvou drog: amfetaminu a theofylinu.

Výzkumníci tvrdí, že principem vývoje každé vakcíny je stimulace imunitního systému, aby rozeznal látku, proti které chceme organismus vakcinovat. Imunitní systém však dokáže rozeznávat především velké molekuly - například proteiny. Většina drog je pro něj příliš malá na to, aby si jich vůbec všimnul. Třeba nikotin či kokain jsou nyní pro náš imunitní systém prakticky neviditelné, tvrdí server Economist.

Vědci však tento problém dokázali obejít. Naváží totiž protilátky na "velké" proteiny a tímto celým komplexem pak vyvolají imunitní reakci. Zatím se dostali k výzkumům na myších a jejich výsledky jsou slibné. Zjistili, že při podání vakcíny se většina drogy udržela v krvi a do mozku se téměř nedostala.

Než se však lidstvo dočká svých prvních drogových vakcín, bude třeba ještě mnoha let výzkumu a stovek dalších testů. 

SDÍLET
sinfin.digital