Čínští zubaři svěřili pacientku zcela do rukou robota. Úspěšně jí doplnil chrup o kousky z 3D tiskárny

Představa, že lékaře nahradí specializovaní roboti, už nezní jako sci-fi. Začíná to být realita současných dní. V Číně robot úspěšně provedl první zubařský zákrok zcela bez zásahu člověka.

Ošetření čínské pacientky v provincii Šen-si trvalo hodinu. Zubaři byli na místě, aktivně se ale na operaci nepodíleli. Robot implantoval do úst ženy dva nové zuby vytištěné na 3D tiskárně, popsala čínská média.

Erdoganův mrak nad Berlínem. Jak přirovnávání Merkelové k Hitlerovi ovlivňuje německé Turky?

Robota sestrojila Univerzita Beihang v Pekingu ve spolupráci se stomatologickou klinikou. Podle doktora Čao I-mina, který v nemocnici pracuje, je cílem při vývoji robota provádět zubní zákroky takovým způsobem, aby se vyvaroval chyb, kterých se dopouští lidé.

Během úspěšné operace se stroj řídil naprogramovanými pokyny, zároveň ale byl schopný přizpůsobit se pohybům ženy.

Robot by měl Číně pomoci i z jednoho naprosto praktického hlediska. Stejně jako Hongkong nebo Singapur se potýká s nedostatkem kvalifikovaných zubařů. Neodborná ošetření pak vedou u pacientů k dalším komplikacím. Podle aktuálních zpráv žije v Číně kolem 400 milionů pacientů, kteří potřebují nové zuby.

Roboti mohou postupovat precizněji než lidští lékaři, zároveň to ale vzbuzuje otázku, zda je jejich interakce s lidmi bezpečná. Americká studie zveřejněná v roce 2015 popsala případy 144 pacientů, kteří zemřeli z nějaké důvodu propojeného s využitím strojů. Jedná se ale pouze o zlomek celkového počtu operací provedených za pomoci robotů.

Radši se potápět se žraloky, než jednat se Zemanovým týmem, říká pořadatel Mýdla na Hradě

SDÍLET
sinfin.digital