Exkluzivní rozhovor s podivínem z Prostřena, který pobouřil Česko. Chodí mu výhrůžky a bojí se o práci

Větší pozornost na sebe v Česku momentálně poutá jen málokdo. 28letý Karel Ondrka se v pořadu Prostřeno! na TV Prima představil jako vulgární a výstřední „ajťák“ s Tourettovým syndromem, kvůli kterému co chvíli častoval oponenty vulgaritami těžkého kalibru. Popsal svoji zálibu v BDSM a starších ženách i lupenku a spaní v rakvi. Jeho vystupování se dočkalo tvrdých reakcí a televizi kvůli němu hrozí pokuta. Ondrka exkluzivně promluvil v rozhovoru pro INFO.CZ. Odmítá, že by se z jeho strany jednalo o předem domluvenou recesi a že by ve skutečnosti žádnou poruchou netrpěl, jak se někteří domnívají. Mimo jiné přiznává, že mu chodí výhrůžky a očekává vyhazov z práce.

Trváte na tom, že si vás televize Prima nenajala jako herce a že vaše vystoupení v pořadu Prostřeno! nebylo sehrané?

Prima si mě v žádném případě jako herce nenajala. Jsem tam sám za sebe a ani nemám informaci o tom, že by kdokoli z účastníků byl najatým hercem televize Prima.

Trpíte skutečně Tourettovým syndromem, nebo jde o recesi?

Ano trpím. V klidovém stavu jde do určité míry projevy kontrolovat po určitou dobu, která byla pro každý záběr potřeba. Pokud se to projevilo během záběru, začalo se znovu. Ani v pořadu Prostřeno! jsem ze začátku frekvenci projevů neměl tak častou, což je z obrazovky znát. Jak se ale situace stupňovala a eskalovala a kamery běžely neustále, nedalo se tomu nijak zabránit. Televize pak použila hlavně záběry, kde sprostě nadávám.

3326584:article:true:true:true

Tvrdíte, že syndrom u vás propukl v roce 2012. Můžete tedy vysvětlit reklamu Microsoftu na operační systém Windows 10 vydaný v roce 2015, ve které vystupujete? Známky nemoci na tomto videu neprojevujete. Říkáte, že kvůli nemoci nemůžete vykonávat povolání u filmu. Ve zmíněném videu, ale i v prezentaci kandidátů Pirátské strany před volbami v roce 2014 však tvrdíte, že jste filmový tvůrce...

Filmovou tvorbu jsem studoval, a tudíž jsem se tím chtěl i živit, takže jsem se tak samozřejmě profiloval. Má porucha nijak nezabraňuje případné práci v oboru jako střihač nebo jiný zákulisní tvůrce. Před kamerou už je to o něčem jiném, ale herectví jsem nikdy nestudoval a před kameru se necpu.

Jak snášíte útoky a obviňování od fanoušků pořadu?

Jednou se tomu určitě zasměju, ale v tuto chvíli je toho tolik, že to nestíhám a nechci řešit. Lidé mi píší slova podpory, ale i výhrůžky, což mě zaráží, ale je to jejich svědomí, ne moje. Nikdy bych si nedovolil člověku vyhrožovat za to, jaký je nebo jakou má poruchu.

Televize, potažmo produkce, která pořad dodává, o mé poruše i o detailech s tím spojených věděla a já se rozhodl, že ukážu svůj život takový, jaký momentálně je.

3326461:article:true:true:true

Tvrdíte, že vám vystoupení v Prostřenu zkomplikovalo pracovní život. Jak konkrétně?

Nepočítal jsem s takovým zájmem médií a moji práci to ovlivňuje dost. Nejsem tam moc v dobrém světle a kolegové na mě koukají skrz prsty. Je otázkou času, než o práci přijdu.

VIDEO: Teror v Londýně. Takto osamělý vlk vraždil nevinné civilisty pod Big Benem

TV Prima hrozí kvůli vašemu vystupování pokuta od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Cítíte se za to odpovědný?

Televize o všem věděla a svým střihem naopak situaci vyeskalovala. Jestli za pokutu někdo může, pak to jsou tvůrci.

3326462:article:true:true:true

Neobáváte se, že by po vás TV Prima mohla případnou pokutu vymáhat?

Momentálně s nimi nekomunikuji, protože se ohání fámami, které vznikají v komentářích, a dokud tomu budou věřit, tak s nimi nehodlám postupně probírat všechno, co tady na internetu někdo vymyslí. Dělal jsem každý den videoblogy, kde jsem se k jedné záležitosti vyjádřil, ale stejně to ničemu nepomohlo.

3326503:article:true:true:true

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

SDÍLET
sinfin.digital