GALERIE: Nekonečné fronty. Za socialismu se čekalo na všechno

Komunisté rádi slibovali, že „maso bude“, ale socialistické zřízení se vyznačovalo spíše tím, že obchody často zely prázdnotou. Pamětníci si jistě vzpomenou na dobu, kdy byl v Československu nedostatek i tak běžné věci, jako je toaletní papír. Naštěstí tehdejší Rudé právo bylo opravdu velkoformátové a při překonání určitého nepohodlí se jako náhražka dalo použít. Samozřejmě na vlastní riziko.

I přes zmíněný nedostatek toaletního papíru na tom Československo nebylo nejhůře. Základní potraviny téměř nikde nechyběly a maso skutečně bylo. To nejlepší se sice skrývalo pod pultem a bylo určené pouze pro “vip”, ale i běžný občan si mohl koupit alespoň kližku na polévku. Pokud měl štěstí, vystačil na něj i řízek.

Náš tehdejší vzor Sovětský svaz na tom byl o poznání hůř. V mnoha prodejnách nebyly k dostání téměř nic a to ani například chléb nebo mléko. A pokud ano, tak v omezeném množství. O co ovšem nebyla nikdy nouze, byly fronty. Právě z důvodu nedostatku čehokoliv se stály opravdu na cokoliv - na potraviny, oblečení, zájezdy a samozřejmě také na vodku. V mnoha případech se ovšem i stávalo, že čekající přišel už k prázdnému pultu.

Fronty se tak staly jakýmsi symbolem socialismu, ukázkou toho, jak podobné experimenty, kde podle komunistických pohlavárů a centrálního plánování nic nechybí, ve skutečností dopadnou. V galerii se podívejte, jak se v SSSR stály fronty opravdu na vše.

Více článků o socialismu z webu Reflex.cz naleznete ZDE.

 

SDÍLET
sinfin.digital