Skončený rok by se dal s trochou nadsázky nazvat rokem falešných zpráv. Nejedná se o nový fenomén, ale právě v uplynulém roce se začaly šířit bleskovou rychlostí díky sociálním sítím. Podle CIA a FBI dokonce pomohly zvítězit Donaldu Trumpovi. Podívejte se, co všechno způsobily.
Falešné zprávy mohou zažehnout jadernou válku
Na základě falešné zprávy pákistánský ministr obrany vyhrožoval Izraeli jadernou válkou. „Pokud by Pákistán pod jakoukoliv záminkou poslal jednotky do Sýrie, zničíme tuto zemi jaderným útokem“ - tento výrok přisoudil pofidérní web AWD bývalému izraelskému ministrovi obrany Moše Jalonovi. Na tuto smyšlenou zprávu ale reagoval pákistánský ministr obrany na svém twitterovém účtu „Izraelský ministr obrany hrozí jadernou odplatou kvůli údajnému angažování Pákistánu v boji proti Islámskému státu. Izrael však zapomíná, že Pákistán je také jaderný stát.“ Když se ukázalo, že slova Moše Jalona byla skutečně vymyšlená, celá věc se vysvětlila.
Israeli def min threatens nuclear retaliation presuming pak role in Syria against Daesh.Israel forgets Pakistan is a Nuclear state too AH
— Khawaja M. Asif (@KhawajaMAsif) 23. prosince 2016
Kvůli falešným zprávám šlo o život
Konspirační teorie o washingtonské pizzerii, která funguje jako zločinecké centrum obchodu s dětmi, jež vede i Hillary Clintonová, zněla pro většinu lidí nesmyslně. Na některé ale zapůsobila. Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti generál Michale Flynn na svém twitterovém účtu na zprávu také upozorňoval. Před restaurací se odehrálo dokonce několik protestů. Osmadvacetiletý muž se nakonec rozhodl, že případ sám prozkoumá. Ozbrojil se a vydal se do restaurace, kde minimálně jednou vystřelil, a nechybělo málo k tragédii. Měl štěstí a policieb ho „jenom" zatkla.
Zpráva, které věří snad každý
Také se k vám dostala zpráva o tom, že tvůrci seriálu Simpsonovi předpověděli vítězství Donalda Trumpa v roce 2000 a navíc i to, v jakých státech vyhraje? Je sice pravda, že před 16 lety Lisa Simpsonová zdědila oválnou pracovnu po Trumpovi v hrozném stavu, takže část zprávy není úplně mimo. Obrázky, jak budoucí americký prezident jede po eskalátoru v Trump Tower a mluví k lidem, ale pocházejí z roku 2015. To už se o Trumpově kandidatuře vědělo a tvůrci si z ní dělali legraci. Mapa pak pochází z dílu, který s Trumpem neměl nic společného.
I swear to god simpsons is full on illuminati.. they predict everything #trumpwins #elections2016 #trump #america pic.twitter.com/GOlpQb2T3d
— Taylor o'farrell (@Taylorofarrell2) 9. listopadu 2016
Falešné zprávy málem svrhly indonéskou vládu
Smyšlené zprávy měly mířit na čínskou komunitu v Indonésii. Tam to začalo vřít poté, co se aplikací Whatsapp a sociální sítí Facebook začaly šířit zprávy, že tamní ministr obrany znevážil ve svém projevu Číňany. Dále informovaly o tom, že Čína používá biologické zbraně, aby podkopala indonéskou ekonomiku a miliony Číňanů tak vzaly Indonésanům práci. Zprávy vyústili v obrovské protivládní protesty v ulicích. Proti guvernérovi, který je původem Číňan a křesťanského vyznání, masivně protestovali stoupenci konzervativního islámu.
Falešné zprávy ovládly americké volby
Zprávy o výrocích Donalda Trumpa ovládly média. Některé byly pravdivé, jiné zcela vymyšlené. Jednou z nejvýraznějších byl údajný rozhovor Trumpa pro časopis People, ve kterém měl prohlásit: „Kdybych někdy kandidoval, tak bych kandidoval za Republikány. Ti mají nejhloupější voliče v zemi. Věří všemu na Fox News. Mohl bych lhát a oni by tomu věřili. Vsadím se, že bych měl vysoká čísla.“ V archivech se zpráva nenašla. Přesto ji sdílely stovky tisíc lidí.
"If I were to run, I'd run as a Republican. They're the dumbest group of voters in the country." Trump in People Magazine 1998. #NeverTrump
— LaNuevaMejicana (@Uhuruhsiempre) 4. března 2016
Ani Česku se falešné zprávy nevyhýbají, lidé raději přestali jíst lososa
Češi se vyděsili kvůli norskému lososovi, který měl být podle zpráv neuvěřitelně toxický. Norové prý v honbě za zisky a v boji proti různým rybím nemocem používají jedovaté látky, které se podepisují na kvalitě masa. Je pak - podle smyšlené zprávy -vysoce jedovaté. Celá záležitost prý navíc způsobuje, že volně žijící ryby v okolí degenerují. Zpráva je falešná a nezakládá se na pravdě, což ostatně potvrdily i nezávislé testy. Na Facebooku měla zpráva podle Českého rozhlasu přes 21 tisíc interakcí.
Žijeme v neexistující republice