Jsem trochu lempl, co umí trochu s photoshopem, říká TMBK, jeden z nejznámějších online grafiků

Tomáš Břínek aka TMBK patří mezi nejvlivnější lidi na českém Facebooku. Tvoří koláže, pomocí nichž reflektuje současné dění. Říká o sobě, že je šťastný, protože jeho každodenní náplní je dělat si z věcí pr*el, za což dostává zároveň peníze. Jaká k tomu ale byla cesta? Tomáše pro reflex.cz vyzpovídala Leila Chadalíková. 

Proslavil ses vytvářením vtipných a někdy hodně nekorektních koláží, to je docela neobvyklé „povolání“. Jaká k němu byla cesta?

Cesta to byla dlouhá, začal jsem s něčím podobným už na základní škole, kdy jsem kreslil vtipy a posílal je po třídě – reagoval jsem tehdy na aktuální dění ve třídě. První digitální koláže pak vznikly někdy na konci základky, kdy jsem měl svůj první digitální foťák. Měl asi 2 megapixely, ale tenkrát to byla revoluce. Pak jsem na to zanevřel a pořádně jsem se k tomu vrátil až s příchodem Facebooku.

Jaký byl ohlas na kreslené vtipy ve škole? Podporovali tě učitelé nebo spolužáci?

Spolužáci mě samozřejmě podporovali, až teda na pár šprtů. Učitelé už z toho tolik radostí do vzduchu neskákali, jelikož osmdesát procent vtipů bylo o nich.

Uprchlíci nejsou teroristé, většina Čechů je mezi sebe chce, říká šéf Člověka v tísni Pánek

Slyšela jsem, že existuje archiv tvých výtvorů z těchto let. Je to pravda?

Archiv existuje a o jeho existenci jsem dlouho sám netušil. Vlastní ho kamarád Petr Schwarzbach, býval spolužák ze základní školy. Ale spousta těch věcí už nedává smysl. A tak to je většinou i s mojí současnou tvorbou. Reaguje na nějaké současné dění, které po nějakém čase už není aktuální. Pak jsou tu věci, které „fungují“ pořád, a z těch dělám například výstavy.

Celý článek si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

SDÍLET
sinfin.digital