Kupujeme vánočního kapra. 7 tipů, jak se nenechat napálit

Kromě nákupu dárků a vánočního stromku čeká snad každou domácnost nesnadný úkol. Je jím pořízení chutného štědrovečerního kapra. Na jeho konzumaci chtějí lidé vzpomínat a ne trávit čas výplachem žaludku či výčitkami za to, jak vás prodejce obral. Přečtěte si kuchařku ministra zemědělství Jurečky. 

1. KDE NAKUPOVAT?

Pokud nemáte v rodině rybáře, nebo nedostanete kapra od známých, musíte se pro něho vypravit do obchodu nebo do prodejního stánku na ulici. Prodejci kaprů v ulicích však musejí splňovat řadu náležitostí. Od samotného umístění a provozu kádí přes zabíjení a porcování ryb až po řádné ohlášení, kde a kdy je budou prodávat.

2. ZKONTROLUJTE KÁĎ

Důležité je, aby byl prodejní stánek čistý a měl například nádoby na odpadky. Také se podívejte na káď, ve které ryby plavou. Musí být vybavena tak, aby zacházení s rybami odpovídalo zásadám ochrany zdraví zvířat a požadavkům na jejich pohodu. To znamená, že kádí musí stále protékat (okysličující) voda, aby kapři neplavali ve špinavé vodě nebo se nemačkali jako sardinky v konzervě.

3. KTERÉHO VYBRAT?

Dejte si pozor, aby kapři v kádích neplavali břichy vzhůru nebo neleželi na boku. Většinou to znamená, že nádrže byly přeplněné. Kapra proto raději kupte tam, kde dávají rybám více prostoru.

Další rady, na  co si dát pozor při nákupu kapra čtěte na webu E15.cz.

SDÍLET
sinfin.digital