Lidstvo rychle tloustne. Pokud se to nezastaví, čeká nás děsivý účet za léčbu

Vedci bijí na poplach a varují, že lidstvo musí rázně zatočit s obezitou. Pokud lidé nezmění svoji nezdravou životosprávu a nepřestanou omezovat aktivní pohyb na vzduchu, vyjde léčba nemocí v roce 2025 na závratných 1,2 bilionu dolarů. Zatímco v USA bylo před třemi lety obézních 34 procent dospělých, v roce 2025 toto číslo může být o sedm procentních bodů vyšší, tvrdí nová studie.

Právě USA jsou jasným světovým lídrem, co se týče nákladů na léčbu obezity. Mezi lety 2014 a 2025 by se měly zvýšit z 325 miliard dolarů na 555 miliard dolarů. USA se tak na celkovém hypotetickém globálním účtu budou ve zmíněném roce podílet 46 procenty.

Počet obézních lidí se však nezvýší jen v USA. Podle Světové federace pro obezitě (WOF) bude v roce 2025 na světě 2,7 miliardy dospělých pacientů.

„Náklady na léčbu nemocí spojených s obezitou, jako jsou například cukrovka či srdeční onemocnění, jsou skutečně alarmující,“ tvrdí Ian Caterson, prezident WOF. „Naše údaje ukazují, že světový trend jde bohužel jasným směrem a 177 milionů lidí trpících těžkou obezitou je toho důkazem. Je jasné, že jednotlivé státy by měly v této oblasti být výrazně aktivnější, což by ve finále prospělo i jejich rozpočtům,“ dodává profesor Caterson.

Srovnání nákladů na léčbu nemocí spojených s obezitou nicméně není úplně odpovídající, WOF totiž do této škatulky nyní poprvé zahrnula nikoliv jen rakovinu, cukrovku a srdeční onemocnění, ale i další nemoci – například poškození kloubního aparátu, bolesti zad či kloubní náhrady. „I proto jsou odhadované náklady nyní tak vysoké,“ vysvětluje Tim Lobstein z WOF.

Pokud vlády nezmění svůj přístup, budou mít některé země své zdravotnictví ufinancovat. Rozvojové země se již nyní sotva stačí vypořádávat se základními problémy a na léčbu takovýchto nemocí nemají ani doktory, ani peníze. „Výrazný vliv ale bude mít tento fenomén i na státy Středního východu a Latinské Ameriky, kde je růst obezity opravdu prudký,“ dodává Lobstein.

Jako jedno z opatření, které by mohlo předpokládaný růst výdajů alespoň zčásti kompenzovat, by mohlo být výraznější zdanění sladkých nealkoholických nápojů, uzavírá výkonná ředitelka Světové federace pro obezitu Johanna Ralstonová.

SDÍLET
sinfin.digital