Mazlení na vlastní riziko. Aktivisté v Černobylu odchytávají radioaktivní psy

Oblast kolem černobylské jaderné elektrárny se hemží potomky domácích mazlíčků, které zde po havárii zanechali jejich majitelé. Nemají dostatek nezávadné vody ani jídla, teď jim svítá naděje, že by alespoň někteří z nich mohli najít nový domov, a to dokonce mimo nebezpečnou zónu. 

Když v roce 1986 došlo v černobylské jaderné elektrárně k explozi, jen málokdo si uměl představit, jak dalekosáhlé důsledky tato katastrofa způsobí. Lidé, kteří bydleli v nedalekém městě, museli své domovy opustit velmi rychle. V domnění, že se během několika málo dní vrátí zpátky, nechali ve svých domech a bytech i své domácí mazlíčky.

Do oblasti s extrémně vysokou radioaktivitou ale byli vysláni vojáci, kteří měli rozkaz volně pobíhající psy zastřelit. Někteří se krutému osudu vyhnuli, v oblasti kolem Černobylu se tak dnes pohybují stovky zvířat, k nimž se nikdo nehlásí. 

Angela netelefonovala do Sýrie a nezvala migranty, v Česku by propadla, říká Jaroslav Šonka

Bohužel se ale v oblasti, kde psi přežívají, musejí neustále potýkat s radioaktivitou. Oblast, kam mohou jen vyškolení pracovníci a turisté s povolením, je pod přísnou státní kontrolou. Scanlon, který o černobylských štěňatech natočil dokument, podle serveru Yahoo! tvrdí, že mu tamní úřady dokonce zakázaly se se zvířaty i mazlit. Důvodem je prý vysoká koncentrace radioaktivních částic v jejich srsti. Přesto se jim ale snaží zajistit péči, kterou potřebují.

Nezisková organizace Clean Futures Fund, která se zaměřuje na pomoc v oblastech průmyslových havárií, nyní představila pětiletý plán, během kterého hodlá psy a kočky postupně kastrovat. Zároveň spolu s ukrajinskými zvěrolékaři a dalšími dobrovolníky nabídne opuštěným zvířatům veterinární péči a zajistí jim dostatek jídla a vody.

Organizace Clean Futures Fund hodlá také průběžně měřit ozáření jednotlivých psů s tím, že by někteří mohli zónu kolem elektrárny opustit a dostali tak druhou šanci. To zatím ale kvůli radioaktivitě nejde. Podle spoluzakladatele organizace Hixsona by mazlení se s „radioaktivními“ psy nemělo být zdraví nebezpečné, přesto ale lidem doporučuje, aby se poté umyli. 

SDÍLET
sinfin.digital