Miss Turecka bleskově přišla o korunku. Svou menstruaci přirovnala ke krvi „mučedníků“

Nová Miss Turecka přišla o svou korunku jen několik hodin poté, co zvítězila v soutěži krásy. Organizátoři si na Itir Esenovou došlápli poté, co zjistili, že kráska na sociálních sítích sdílela příspěvek, v němž přirovnala svůj menstruační cyklus k prolité krvi mučedníků. Odkazovala tím na loňský pokus o převrat, který je v Turecku stále velmi citlivým tématem.

Nezdařený puč se v zemi odehrál loni 15. července. V období okolo prvního výročí události, při které zemřelo téměř 250 "mučedníků", jak o nich prezident Erdogan mluví, dívka publikovala svůj tweet. Podle organizátorů soutěže je „nepřijatelný“. Dívku tak připravili o korunku jen pár hodin poté, co se dozvěděla o svém vítězství. Esenová svůj post komentovala slovy, že se nemínila politicky vyjadřovat, informovala BBC.

Konkrétně na svém Twitteru dívka napsala: „Dnes ráno jsem dostala svou periodu, abych oslavila 15. července jako den mučedníků. Slavím tento den krvácením, které představuje krev našich mučedníků“.

Turecký prezident Recep Erdogan pravidelně označuje lidi, kteří zemřeli během potlačování pokusu o převrat, jako „mučedníky“.

I tebe si kúpím! Nova a Prima jako služky Babiše proti České televizi. Komentář Zdeňka Šarapatky

Pořadatelé soutěže krásy se brání, že se o tweetu dozvěděli až po vyhlášení vítězky. Poté se prý setkali, aby situaci prodiskutovali a ověřili autenticitu příspěvku. V pátek pak vydali toto prohlášení: „Je nám líto, že musíme říct, že tento tweet byl sdílen Itir Esenová. Není možné, aby miss Turecka propagovala takový příspěvek“.

Esenová není první miss, která se dostala do středu politického zájmu. Dívce, která soutěž vyhrála v roce 2006, hrozilo vězení za satirickou báseň o Erdoganovi, kterou sdílela na sociální médiích. Od soudu odešla s podmíněným trestem v délce 14 měsíců za urážku hlavy státu.

Prezident Erdogan žaloval tisíce lidí kvůli údajné urážce. Mnoho z žalob později stáhl. Perzekuce ale pokračují. Více než 150 tisíc státních zaměstnanců bylo v období po neúspěšném puči propuštěno, kolem 50 tisíc lidí bylo zatčeno.

SDÍLET
sinfin.digital