Mučené běžence v Británii zavírali do detenčních center. Teď to zarazil soud, verdikt může spustit lavinu případů

Britský vrchní soud rozhodnul, že týraní migranti, kteří byli v rámci programu „Adults at Risk“ drženi v detenčních zařízeních, byli do těchto zařízazení umístěni neprávem. Přestože rozsudek se zatím týká jen sedmi migrantů, očekává se, že verdikt bude mít vliv na stovky podobných případů, pokud se v nich lidé obrátí na ministerstvo vnitra, informuje deník Guardian.

V detenčních centrech v Británii končili i migranti, kteří ve svých zemích byli vystaveni mučení. Soud tuto politiku označil za nepřístojnou a zakročil. Podle soudce postrádala politika ministerstva vnitra v této otázce „jakýkoliv racionální základ.“ Pojem „mučení“ se totiž vztahoval pouze na ty projevy násilí, které byly vykonány vládou dané země, a nikoliv například teroristy či zločineckými skupinami. 

Migranti neprchají před válkou a Západ prohrává boj s Ruskem, říká nejnebezpečnější muž internetu

„Hlavní problém zúžené definice je ten, že nepočítá s některými osobami, které byly ve svém domovském státě mučeny a pobyt v zadržovacím zařízení je tak činí velmi náchylnými k tomu, aby jim byla nadále způsobována újma,“ uvedl soudce Ouseley.

Politiku britského ministerstva u soudu ve spolupráci s charitativní organizací Medical Justice napadlo sedm azylantů, mezi nimi oběti obchodu s bílým masem, muž unesený hnutím Taliban či lidé perzekvovaní kvůli své sexuální orientaci. Jedním z nich byl i nigerijský azylant.

„Zážitky z detenčního centra mám před očima každý den,“ uvedl právě nigerijský azylant, jehož jméno média neuvedly. „Doteď mám noční můry a traumata kvůli tomu, co jsem na tom místě zažil a byl mi diagnostikovaný posttraumatický stresový syndrom. Moje perzekuce v Nigerii byla hrozivá, ale doktoři potvrdili, že můj stav se kvůli detenci v Británii ještě dále zhoršil,“ tvrdí azylant.

Migranti neprchají před válkou a Západ prohrává boj s Ruskem, říká nejnebezpečnější muž internetu

Verdikt vrchního soudu tak je dalším políčkem pro britské ministerstvo vnitra. V posledních týdnech v detenčních centrech zemřelo několik migrantů, na počátku září zase vyšlo na světlo, že vládou najatá bezpečnostní agentura G4S, která některá detenční centra střeží, masivně zneužívá své pravomoci.

„A v neposlední řadě událostí je smutné, že vládní ministři potřebují soudce, aby jim říkal, že je špatné zamykat do detenčních center lidi, kteří si byli mučeni. Nyní je čas na pořádnou omluvu,“ komentoval rozsudek britský poslanec Ed Davey.

SDÍLET
sinfin.digital