Muslimský kmen, kde o sexu rozhodují ženy. Saharští Tuaregové se vymykají pravidlům

Martin Mrázek

Už dlouhá staletí křižují Saharu a směr cesty často nechávají na nevidomých. Spoléhají na jejich zvýšenou citlivost čichu a chuti. Přezdívají jim „modří muži z pouště“ kvůli indigovým šátkům, které jim barví obličeje do temných odstínů. Vše na první pohled nasvědčuje tomu, že jde o kmen z dávných časů, jež se do moderní doby ani moc nehodí. Pod tradiční slupkou se ale skrývá velmi progresivní společnost, kterou byste v jinak konzervativním regionu jistě nečekali.

Například dokud se žena nevdá, může si svobodně užívat s tolika sexuálními partnery, s kolika si zamane. Vše probíhá dle úsměvného rituálu, který důkladně ctí soukromí, jež je Tuaregům svaté. Mládenec vždy přijede na velbloudovi ke stanu, kde jeho vyvolená přebývá, vklouzne dovnitř bočním vchodem a stejnou cestou ještě před rozbřeskem zmizí. Cvičený velbloud na něj mezitím venku čeká a rodina dívky předstírá, že vlastně o ničem neví. Pokud by si daná dcera k sobě následující noc pozvala někoho jiného, nikdo to nebude řešit. Dívky si užívají stejné svobody jako chlapci.

Ani po svatbě navíc o svá privilegia nepřichází. Zvířata i stan patří vždy manželce. Po rozvodu (mezi Tuaregy běžná záležitost) se tak kvůli zvykům a častým předmanželským smlouvám může stát, že muž ze svazku odchází jen s tím velbloudem, který ho dopravoval na tajné předmanželské schůzky. Potupně se pak vrací k matce, zatímco rozvedené ženě její rodiče často chystají večírek na oslavu znovuzískané svobody.

CELÝ ČLÁNEK NAJDETE NA REFLEX.CZ

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital