Mysleli jste, že je dezinfekce houbičky dobrý nápad? Ze zjištění vědců vám nebude dobře: horší už je jen stolice

Fakt, že houbička na nádobí je semeniště všemožných bakterií, které se přiživují na zbytcích a nečistotách a představují tak pro člověka riziko, je důvěrně známý. Spousta lidí si tak vzala za své houbičku pravidelně dezinfikovat, například v mikrovlnné troubě nebo v myčce na nádobí – v závislosti na tom, kterým tipům z časopisů a internetu uvěřili. Podle vědců je to ale velmi špatný nápad, který může mít přesně opačný efekt.

V nevinně vypadající houbičce na nádobí se opravdu skrývá nespočet nejrůznějších druhů bakterií. Některé jsou sice naprosto neškodné, jiné ale mají potenciál napáchat na lidském zdraví značné škody. Lidé se tak někdy snaží houbičku nežádoucích nájemníků zbavit a používají k tomu nejrůznější metody.

Podle nových zjištění sice tím, že houbičku namočíte do octa, ohřejete v mikrovlnce nebo ji spolu s nádobím vložíte do myčky, skutečně zlikvidujete naprostou většinu bakterií, ale ty nejodolnější zůstanou. Po podobné „čistce“ navíc mají daleko více životního prostoru, než před dezinfekcí.

Babišův exporadce: Skandál! Úředníci MF můžou do živých spisů, gestapo už není nadsázka

Jednou z odolných bakterií je například Moraxella osloensis. Ta žije na lidské pokožce, ale u osob s oslabenou imunitou může způsobit infekci. Právě tato bakterie se podle vědců vyskytovala v mnohem větší míře v houbičkách lidí, kteří tvrdili, že je pravidelně dezinfikují a čistí.

Tým mikrobiologa Markuse Egerta z univerzity v německém Furtwangenu podle serveru New York Times zkoumal 14 vzorků těchto houbiček a našel v nich na 362 různých druhů bakterií. Pro výzkumníky byly ale alarmující spíše hodnoty, které souvisely s koncentrací těchto mikrobů, v jednom centimetru čtverečním totiž napočítali zhruba 82 miliard bakterií.

„To je stejná hustota bakterií, kterou vykazují vzorky lidské stolice,“ dodal k výsledkům doktor Egert. „Na Zemi asi nejsou žádná jiná místa, která by vykazovala tak vysokou hustotu výskytu bakterií.“

Podle Egerta je nejlepší houbu po týdnu prostě vyhodit. A pokud berete ohled na životní prostředí a vytváření odpadu vám nedělá dobře, můžete podle vědců houbu vyvařit v pračce a místo běžného prášku pak použít bělidlo. Přesto už byste ale takovou houbu neměli používat na nádobí, ale například jen na běžný úklid v domácnosti.

Hazard, nebo jediná alternativa? Domácí porody rozdělují českou veřejnost

SDÍLET
sinfin.digital