Od krachu k celosvětové slávě. Jak Walta Disneyho zachránily myši v odpadcích

Založil firmy, které dnes vydělávají miliardy dolarů. A lidé mu peníze dávali rádi. V těžkých dobách dokázal právě Walt Disney přinášet útěchu a dočasné útočiště před každodenními starostmi. Průkopník animovaného filmu by se v pondělí dožil 115 let.

„Všechny naše sny se splní, pokud budeme mít odvahu je následovat,“ říkával. Sám nikdy neztrácel optimismus. Přestože na počátku jeho příběhu stál krach a ztráta první úspěšné postavičky.

Ostatně ani dětství neměl Walt Disney šťastné. Jeho otec byl na něj i bratra Roye tvrdý. Bití bylo v rodině na denním pořádku. Walt tehdy začal hledat útěchu v kreslení. Vytvořil si svět, v němž bylo vše krásné a všichni lidé šťastní.

Útěk od reality hledal později i v armádě. V šestnácti letech ho do ní ale nevzali, načež se přihlásil alespoň k červenému kříži. Jako řidič sanitky strávil ve Francii poslední roky první světové války.

Kariéru měl však udělat jinde. Po uzavření míru odešel do Kansas City a brzy se spolčil s místním podnikatelem Frankem Newmanem. V jeho kině promítal své kreslené filmy pod značkou Newman Laugh-O-Grams.

Studio Laugh-O-Grams však navzdory úspěchu nevydrželo dlouho. Disney s parťákem Fredem Harmanem nabrali příliš mnoho zaměstnanců, společnost předlužili a dovedli ke krachu.

Moment, který by mnohé odradil, však mladého Walta přiměl k ještě většímu risku. „Zkusím prorazit v Hollywoodu,“ řekl si. Tentokrát se spojil s bratrem a s novým animačním studiem vyrazili do Kalifornie.

Mickey v koši

A skutečně se jim dařilo. Úspěchem skončila jak série krátkých animací postavená na Alence v říši divů, tak i následné příběhy o králíku Oswaldovi. Jenže když si práva na Oswalda přivlastnila společnost Universal Pictures, vypadalo to opět bledě.

Walt Disney

Walter Elias „Walt“ Disney (5. prosince 1901 – 15. prosince 1966) byl americký filmový producent. Je považován za průkopníka v oblasti animovaného filmu. Založil společnost Walt Disney Company. Stvořil celou řadu kultovních kreslených postav včetně Mickey Mouse. Tomu propůjčil i svůj hlas.

Původně se myšák jmenoval Mortimer. Disneyho ženě ale přišlo jméno divné a Walta od jeho použití zrazovala. Místo Mortimera tak přišel na svět Mickey Mouse. Slavný producent už neopakoval chybu, která ho připravila o Oswalda. Už nikdy v životě nenechal práva k postavě distributorovi. Od téhle chvíle měl všechno pod kontrolou.

Disney byl celoživotním optimistou. „Nesnáším pesimistické obrazy. Vím, že život takový není. A nechci, aby mi někdo říkal, že je,“ tvrdil. S podobným přístupem se nebál riskovat. Když přišel s nápadem pojmout Sněhurku a sedm trpaslíků jako celovečerní animovaný film, vypadalo to jako bláznovství. Byl z toho trhák.

Princip obchodního úspěchu Disneyho společnosti byl jednoduchý. I v nejtěžších dobách rozdával lidem radost. Jak v době hospodářské krize ve 30. letech, tak za druhé světové války poskytoval prostřednictvím kreslených postaviček to samé, co malůvky dávaly jeho dětství. Svět, kde je vše v pořádku. Místo, kam lze utéct před problémy.

Disneyho splněné sny

Tím byl i Disneyland. Zhmotněný svět Walta Disneyho. Když ho v roce 1955 otevřel, splnil si tím celoživotní sen. Navíc podpořil další obchodní segment. Merchandising – prodej reklamních předmětů spojených s jeho filmy, který uspěl už v případě Sněhurky. Ta byla vůbec prvním snímkem, který merchandisingovou kampaň využil. V současnosti pochází právě odtud čtvrtina všech příjmů Walt Disney Company.

Walt Disney Company

Společnost založená v roce 1923 Waltem Disneyem a jeho bratrem Royem. Patří mezi největší mediální společnosti na světě. Její součástí jsou i televizní stanice ABC, Disney Channel nebo ESPN.

Disneymu se dařilo impérium rozšiřovat. Na Floridě otevřel další park, dominoval předávání Oscarů. Prestižní sošku získal celkem 22krát, což se ještě nikomu nepovedlo.

Dva roky před smrtí navíc dosáhl dalšího úspěchu. Po 25 letech od prvního pokusu přemluvil spisovatelku Pamelu Lyndon Traversovou, aby mu poskytla práva na Mary Poppins. Příběh o kouzelné chůvě byl nakonec nejvýdělečnějším snímkem roku 1965 a na špici historických tabulek se držel ještě dlouho poté.

Ani rakovina plic, která náruživého kuřáka Walta v roce 1966 zabila, značku Disney nezastavila. Společnost chrlí každý rok několik publikem očekávaných filmů. A daří se jí i po obchodní stránce. Loňský obrat činil téměř 52,5 miliardy dolarů (asi 1,3 bilionu korun).

SDÍLET
sinfin.digital