Odkud spadl a byla to nehoda? Nahlédněte do bytu československého ministra zahraničí Jana Masaryka

S Černínským palácem je kromě sídla říšského protektora spojen velmi úzce také osud Jana Masaryka. Syn prvního československého prezidenta zemřel na nádvoří paláce za dosud ne zcela vyjasněných okolností v březnu 1948, krátce po komunistickém puči. Ministr zahraničí ale zřejmě sebevraždu nespáchal, ačkoliv celá pravda pravděpodobně leží v ruských archivech. Jak to dnes v Masarykově bytě vypadá? To vám ukážeme v dalším dílu seriálu Když promluví zdi.

Tragický osud poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka vydal už na několik knih. Pokud se ale neotevřou ruské archivy, nikdo zřejmě přesně nezjistí, co se v noci z 9. na 10. března 1948 přesně stalo. Zda z jeho smrti měli komunisté prospěch, je diskutabilní.

Historik Jiří Padevět míní, že Masaryk nejspíš nezemřel ze své vlastní vůle, nýbrž mu z okna někdo pomohl. „Hovoří pro to především kriminalistické expertizy dělané po roce 1989 na základě fyzikálních zákonů, ty jsou snad nesporné. Dokládají, že to tělo nevypadlo samo. Že bylo s největší pravděpodobností vyhozeno. Pravděpodobně to dokazují také šrámy po Masarykově těle, protože pochybuji, že sebevrah se nejdříve podrápe a potom sám skočí z okna,“ řekl k pochybnostem.

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Podobného názoru je i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Z toho, co člověk slyšel, četl, tak si myslím pořád, že je velmi pravděpodobná verze, že tady došlo k zabití, vraždě Jana Masaryka,“ poznamenal během rozhovoru v koupelně bytu svého předchůdce. Právě pod tímto oknem bylo Masarykovo tělo nalezeno.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

SDÍLET
sinfin.digital