Okolí největší islandské sopky se otřásá. Hrozí masivní erupce, která paralyzuje leteckou dopravu

Islandská sopka Bárdarbunga, kterou pokrývá ledovec Vatnajökull, podle expertů znovu hrozí erupcí. Na konci října zaznamenaly islandské úřady v oblasti sopky na jihozápadě země čtyři silná zemětřesení. Případná erupce by mohla narušit leteckou dopravu v Evropě, jak se stalo, když v roce 2010 vychrlil mrak vulkanického popela nechvalně proslulý islandský vulkán Eyjafjallajökull, napsal britský list The Sun.

Bárdarbunga tvoří největší vulkanický systém na Islandu a s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem této ostrovní země. A v okolí jejího kráteru byly na konci minulého měsíce naměřeny otřesy o síle 3,9 stupně, 3,2 stupně, 4,7 stupně a znovu 4,7 stupně.

Vulkanolog Páll Einarsson z Islandské univerzity prohlásil, že otřesy svědčí o tom, že se Bárdarbunga "očividně připravuje na další erupci". K té však podle něj nemusí dojít bezprostředně, ale možná až během "příštích let". "Důvodem zemětřesení je fakt, že se tlak magmatu v magmatické komoře zvyšuje," dodal.

Islandský meteorologický úřad zatím nezvýšil stupeň varování, aktivitu vulkánu v posledních dnech ale označuje jako "vysokou". Podle zpravodajského serveru Iceland Monitor se jedná o nejsilnější otřesy od série erupcí této sopky v letech 2014 až 2015.

Výbuchy Bárdarabungy před třemi roky vytvořily v islandském vnitrozemí obří lávové pole o rozloze více než 85 kilometrů čtverečních. Vulkán ale nevychrlil příliš velké množství sopečného prachu, a ten navíc rychle klesal k zemi.

Právě kvůli sopečnému popílku je aktivita sopek na Islandu bedlivě sledována. Výbuch sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou evropského kontinentu. Postiženo bylo na 100.000 letů, což vedlo ke ztrátám ve výši 4,9 miliardy dolarů.

SDÍLET
sinfin.digital