Potratová pilulka jde koupit online. Potrat se ale často nepovede, ženy tak zbytečně riskují zdraví

Tento týden otřásl Českem případ ženy z Mníšku pod Brdy, která si načerno sehnala takzvanou potratovou pilulku a po jejím užití porodila v sedmém měsíci živé dítě, které následně pohodila do kontejneru, kde zemřelo. Zmíněný medikament je přitom v České republice dostupný pouze na předpis a užít se může jen po důkladné poradě s lékařem a podstoupení testů. Lék se navíc může podat pouze v nemocnici pod dohledem lékařů. Poměrně často se totiž stává, že nastanou komplikace a potrat se nepovede. Tabletka je přitom stále na internetu volně k dostání.

„První týden od užití jsem se nemohla dostat z postele kvůli nesnesitelným křečím. Krvácení bylo velmi silné a trvalo přes měsíc, což bylo hodně nepříjemné, až jsem musela chodit na injekce oxytocinu pro ‚dočištění‘,“ svěřuje se pro INFO.CZ pod příslibem anonymity jedna z žen, která potratovou pilulku vyzkoušela. Sama prý nejdříve příliš informací neměla, její gynekoložka jí ale vysvětlila, že by pro ni tato varianta byla vhodnější než chirurgický zákrok.

Antikoncepce levně a bez předpisu. Na internetu bují nelegální obchod s hormony, kupují je i děti

„Mně tuto metodu vybrala má gynekoložka, abych nemusela pod narkózu na zákrok a protože jsem mladá,“ dodává žena. Pilulku si vzala legálně v nemocnici, kde ji hlídali lékaři. „Vzhledem k povaze léku jsem byla ráda, že jsem při spolknutí první i druhé dávky byla v nemocnici, i když jen na pár hodin. Na druhou dávku jsem dokonce musela mít povinně doprovod domů, jinak by mi lék nepodali,“ vysvětluje pacientka.

I přesto, že pilulka je dostupná pouze na předpis a pacientka si ji musí vzít v nemocnici pod dozorem, stále na internetu fungují zahraniční weby, které ji nabízejí. Redakce INFO.CZ zjistila, že potratový balíček, jak jej firmy na webu většinou nazývají, stojí zhruba mezi 200 až 250 dolary, což je asi 4 400 až 5 500 korun. Prodejci přitom slibují „téměř 100% účinnost, na kterou miliony žen spoléhají při ukončení těhotenství v pohodlí domova“.

Hazard, nebo jediná alternativa? Domácí porody rozdělují českou veřejnost

Potratová pilulka není snazším řešením, ukončení těhotenství se často nepovede

Žena, která potrat po užití pilulky zažila, si ale nedokáže představit, že by si ji vzala tajně doma. „Pochopitelně nechápu, že si potratový balíček naordinuje a koupí žena sama bez konzultace s lékařem. Já bych si to netroufla, potratové pilulky nejsou vhodné pro každou. Navíc mě po užití lékař hned objednal na rozbor krve a na kontrolu ultrazvukem po dvou týdnech, aby potvrdil, že lékařský potrat proběhl úplně a nemám žádná rezidua v děloze,“ dodává žena.

Právě neúspěšnost léku může být jednou z možných komplikací. Ženy pak musí vyhledat lékaře a podstoupit i chirurgický potrat. Situace, kdy tabletka nedokáže plod z těla vyloučit, přitom není úplně výjimečná. „Hlavní komplikací může být to, že nedojde k úplnému vypuzení gravidity z dutiny děložní a je nutná další revize, další zákrok. Není to zcela výjimečné, je to poměrně často popisovaná komplikace, ale není to ve většině případů,“ vysvětluje pro INFO.CZ předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák.

Policisté v civilu vytáhli na řidiče zbraň a zbili ho. Drama z Plzně pro ně bude mít nepříjemnou dohru

Nedá se ani říct, že by potratová pilulka byla snazším, nebo méně invazivním řešením než chirurgické ukončení těhotenství. „Pro některé ženy je výhodou, že nemusí podstoupit celkovou anestezii. Na druhou stranu naopak musí počítat s tím, že neví, kdy přesně k tomu potratu dojde. I po požití pilulky může být nutná následná hospitalizace a nakonec může k tomu zákroku v narkóze stejně dojít. I Česká gynekologická a porodnická společnosti k tomu dala stanovisko, že obě metody jsou legální, ale ani jednu z nich neupřednostňuje,“ dodává Dvořák, který potvrzuje, že i mezi pacientkami je stále větší zájem o klasické chirurgické ukončení těhotenství.

Léky na předpis z internetu jsou podle lékařů velice nebezpečné, pacienti mohou dostat něco jiného, než si objednali

Obstarávání medikamentu přes internet je velice riskantní nejen kvůli nežádoucím reakcím, ale také kvůli nesprávnému dávkování. Pacientky musí nejdříve užít tři tablety, které ukončí výživu plodu. Do dvou dnů si pak vezmou čtvrtou tabletu, která by měla vypudit plod z těla. Tento typ potratu se provádí do sedmého týdne těhotenství. Žena, která tento týden stanula před odvolacím soudem a byla odsouzená za vraždu vlastního dítěte, pilulku z internetu užila v sedmém měsíci gravidity. Dítě se navíc narodilo živé.

Podle lékařů se medikamentům z internetu nedá důvěřovat. „Ono není vůbec zaručeno, že je to ta správná pilulka, když si ji objednala přes internet, a těch nežádoucích účinků může být skutečně mnoho, i velice závažných a život ohrožujících. Objednávat cokoli, co je na recept, přes internet, je hazard se zdravím,“ upozorňuje Dvořák.

Češi mohou o voličské průkazy žádat už nyní. Na úřad ani nemusí osobně

Nelegální léky za zahraničí zabavuje Celní správa. I tak některé pozornosti uniknou

Dovozu nelegálních léků ze zahraničí se snaží zabránit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten ale není schopný zkontrolovat vše. „Ústav monitoruje nelegální nabídky léků na internetu, nicméně pokud jde o nabídku reálně umístěnou ve webovém prostředí v zahraničí, byť v českém jazyce, jeho možnosti jsou velice omezené. Pokud se o takové nabídce dozvíme, zpravidla informujeme příslušnou lékovou agenturu,“ vysvětluje pro INFO.CZ Hana Pavlíčková z tiskového oddělení SÚKL.

Pokud už dojde k online nákupu léků na předpis, spolupracuje SÚKL s Celní správou, která prý většinu podezřelých balíčků odhalí. „V případě, že si pacient individuálně a nelegální cestou objedná léčivý přípravek ze zahraničí, ve většině případů dojde k záchytu ze strany Celní správy. SÚKL se o takovém záchytu dozví pouze tehdy, je-li následně požádán o provedení laboratorní analýzy,“ dodává Pavlíčková.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

I přesto se nelegální léčiva do republiky dostávají, jak potvrzuje i případ ženy z Mníšku pod Brdy. Nesprávné užití bez porady s lékařem pak může vést ke katastrofě, jako u odsouzené, která zřejmě po porodu živého dítěte zpanikařila a za jeho vraždu si odpyká 8 let ve vězení.

„Jelikož není možné takovou nelegální činnost, s ohledem na možnosti internetového prostředí, 100% kontrolovat, upozorňuje SÚKL na nebezpečí nelegálních a padělaných léků v rámci informační kampaně www.nebezpecneleky.cz,“ uzavírá Pavlíčková.

Jan Palach: Upálení, čtyři poslední dopisy a dva hroby. Podrobnosti o statečném činu, od kterého uplynulo 50 let, čtěte zde>>>

 

SDÍLET
sinfin.digital