Rodí se díky císařským řezům více větších dětí? Zeptali jsme se odborníka

Studie rakouského lékařského týmu vedeného Phillipem Mitteröckerem uvádí, že se díky metodě císařského řezu rodí stále více dětí, které by v minulosti neprošly porodními cestami matky. Práce zaujala i profesora Pavla Caldu z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jak se muž, který je uznávaným odborníkem v oboru porodnictví a gynekologie, na závěry rakouského výzkumu dívá?

V hluboké minulosti znamenalo velké dítě pro matku potíže. Pokud například kvůli větší hlavě nedokázalo projít přirozeně porodními cestami na svět, následovala většinou smrt matky i dítěte. Potíže vyřešila metoda císařského řezu, který pomohl zachránit mnoho životů. Podle výzkumu rakouského lékaře Phillipa Mitteröckera se ale nyní rodí stále více dětí, které by v minulosti byly bez šance.

Podle českého experta má na rostoucí počet větších novorozenců vliv více faktorů. „Velkým vývojem prošlo také stravování žen v průběhu těhotenství, přístup k potravinám a především k proteinům je na jiné úrovni, než tomu bylo dříve,“ upozorňuje profesor Calda.

„Uvědomme si, že před sto lety nebyla v zimě možnost dostat se k čerstvé zelenině. To je dnes zcela běžné a normální. Také přístup k masu a masným výrobkům je daleko širší, než tomu bylo v minulosti, a to po celý rok. To vše spolu souvisí – ženy mají lepší výživu, a to se přenáší na plod,“ vysvětlil lékař.

O příklady z praktického života přitom není nouze. „Je ostatně známé, že se zvyšují celé národy. Například japonská populace je stále vyšší a nejsou zdaleka jediní,“ zdůraznil odborník. „Studie je to rozhodně zajímavá, jedna z mnoha, které se touto problematikou zabývají. Domnívám se ale, že problematika císařského řezu je mnohem komplexnější otázkou, než že současné ženy mají větší děti, které nedokáží přirozenou cestou projít pánví,“ uvedl profesor Pavel Calda.

SDÍLET
sinfin.digital