Spíte rády při rozsvíceném světle? Zvyšujete tím pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou, ukázala studie

Silnější osvětlení v noci může přispět k vzniku rakoviny prsu. Tvrdí to studie, kterou zpracovali vědci na Harvardově univerzitě. Závěry vycházejí i z dat organizace Nurses’ Health Study (NHS), která po desetiletí pomáhá zlepšovat povědomí o ženském zdraví.

Epidemiolog Peter James a jeho kolegové pozorovali vývoj rakoviny prsu u sester zapojených do NHS mezi lety 1989 a 2013. Pozornost přitom věnovali tomu, kde ženy bydlely a jaká byla v bezprostřední blízkosti lokality míra osvětlení.

Dokud z naší ekonomiky odteče ročně přes 300 miliard, prostor pro růst mezd je, říká Středula

Studie zjistila spojitost mezi osvětlením místa v noci a pozdějším rizikem vzniku rakoviny prsu. Čím bylo světla více, tím se riziko stupňovalo. Vědci přitom zohlednili i další faktory, které onemocnění ovlivňují, jako věk, počet dětí, váhu nebo užívání hormonální léčby.

Světlo negativně ovlivňuje přechod těla na noční režim, který běžně přichází po setmění. Narušuje tvorbu melatoninu, jenž má protirakovinné účinky. Silnější dopad mělo světlo u mladých žen před menopauzou.

Studie ukázala, že odchylky mezi jednotlivými místy nejsou příliš velké. Rozdíl mezi ohrožením v nejméně osvětlené a nejvíce osvětlené čtvrti je kolem 14 procent. Vědci se ale obávají, že výsledky mohou skutečná rizika podhodnocovat, jelikož nemají úplně dokonalé informace o všech faktorech, které onemocnění ovlivňují.

KLDR pohrozila nelítostnou odplatou za vojenské manévry Soulu a Washingtonu. Kim má strach o život

SDÍLET
sinfin.digital