Vědci objevili na Krétě stopu předchůdce člověka. Nález podle nich převrátí teorii o evoluci lidstva

Ještě do nedávna si byli vědci jistí, že předchůdce moderního člověka přišel před mnoha miliony let z Afriky. To, co se dnes učí děti po celém světě, však podle nejnovější teorie nemusí být pravda a učebnice se budou muset přepsat. Vědci totiž objevili stopu člověka starou téměř šest milionů let na Krétě. Předchůdce člověka se tak podle vědců dostal do Evropy dřív, než se myslelo. Jejich objev přichází jen pár měsíců po květnovém nálezu, který podle svých objevitelů může překopat teorii o evoluci lidstva od základů – naznačuje totiž, že člověk pochází z Evropy, a ne Afriky, jak se dnes vyučuje při hodinách dějepisu. 

Teorii o africkém původu člověka si odborníci vzali za svou v polovině 20. století, kdy byly v jižní a východní Africe objeveny fosilie našich raných předků. Ti měli žít na africkém kontinentu několik milionů let, než se přes Blízký východ dostali do Evropy.

Novinářka pracovala mezi nejhůř placenými: Už na nic nemají sílu, nemůžou si skoro ani nakoupit

Nález stopy, která je podle vědců stará 5,7 milionů let, však dosud platnou teorii vyvrací a naši předci mohli být v Evropě a dalších mnohem dřív, si odborníci mysleli. „Tento objev zpochybňuje všeobecně platný příběh o časné evoluci lidstva a je pravděpodobné, že rozpoutá mnoho debat,“ říká podle serveru The Independent profesor a autor nové studie Per Ahlberg.

„Zda vědecká komunita studující původ lidstva přijme fosilní stopy jako nezvratný důkaz o přítomnosti hominidů v Miocénu na Krétě, se teprve uvidí,“ říká Ahlberg, který se svým týmem zkoumal charakteristiku nalezené stopy. Vědci tak zjistili, že stopa nemá drápy a naopak má vnitřní prsty delší než vnější.

Nález podle odborníků pochází z doby, kdy byla Kréta ještě součástí pevniny – to vysvětluje, jak se stopa údajného předchůdce člověka na ostrov dostala.

Nález přichází jen pár měsíců po objevu fosilie údajného předchůdce člověka, která pochází z doby před 7,2 miliony let. Zub, který patřil tvorovi přezdívanému „El Graeco“, našli archeologové letos na jaře v Řecku a Bulharsku.

I tento objev byl považován za převrat v nazírání na evoluci lidstva – objev byl totiž o 200 let starší než nejstarší dosud nalezený africký hominid. Podle vědců by to proto mohl být důkaz, že člověk nepochází z Afriky, ale Evropy. Mnozí odborníci jsou však vůči takovým tvrzením skeptičtí.

Zub totiž patřil tvorovi Graecopithecus freybergi připomínající opici, podle vědců však nelze potvrdit, zda jde o skutečného předchůdce člověka.

„Samozřejmě, že je možné, že se hominidé jako první vyvinuli v Evropě – nicméně důkazy podporující tento názor jsou v nejlepším případě anekdotické,“ řekl o nálezu zubu z letošního května odborník David Alba z Katalánského institutu paleontologie v Barceloně. Že je „El Greco“ hominid se tak podle něj nedá vyloučit, takovou teorii je však potřeba podložit dalšími důkazy a objevy. 

SDÍLET
sinfin.digital