Vědci stvořili počítač podobný lidskému mozku. Dokáže zapomínat

Lidská mysl se od umělé inteligence liší v tom, že dokáže analyzovat, které informace jsou pro ni podstatné, přičemž ty ostatní jednoduše vymaže. Počítačové paměti oproti tomu ukládají všechna získaná data. To ovšem není případ nově vytvořené počítačové technologie, která podle svých vynálezců pracuje podobně jako lidská mysl a dokáže tedy ukládat pouze kritické informace. Pameť tím pádem není zahlcována nepodstatnými daty.

Klíčovou pro novou technologii, která dostala jméno "organismoid" jsou keramické kvantové materiály, z kterých je nový typ počítače sestaven. "Tyto zařízení vykazují určité vlastnosti lidských bytostí a umožňují nasadit nové algoritmy, které reflektují některé vlastnosti lidského mozku," říká k novému objevu Kaushik Roy z univerzity Purdue v americké Indianě. Na výzkumu se podíleli i vědci z dalších univerzit, včetně věhlasné MIT. Své poznatky zveřejnili v časopise Nature.

Umělá inteligence hledá rakovinu lépe než doktoři, je v ní budoucnost, říká Lubo Smid

Materiál prokazuje významnou změnu odporu, když je vystaven vodíku. Doslova se má roztahovat a smršťovat podle toho, jestli je vodík zrovna přítomen. Proto jeho vlastnosti přirovnávají vědci k dýchání. Jedná se tak o jeden z prvních případů, kdy jsou kvantové materiály aplikovány přímo k řešení určitého problému spojeného s počítačovými operacemi.

Počítač schopen inteligentně zapomínat může být využívat k dalšímu zdokonalování umělé inteligence. Půjde například o technologie rozpoznávající obličej nebo principy uvažování a rozhodování, které mohou najít uplatnění v aplikaci autonomních technologií.

SDÍLET
sinfin.digital