Velký bratr přichází. Izraelci vymysleli dokonalý špionážní software, svět se třese před jeho zneužitím

Izraelská technologická firma NSO vyvinula software, který umožňuje nabourat zpravodajským službám takřka neomezený přístup do mobilních telefonů. Nabourání přitom takřka nelze poznat. Kvůli možnému zneužití ji chce nabízet jen vládám. Jak ale ukazuje zkušenost z Mexika, ani to nemusí být dostatečná prevence.

Vládní agentury a zpravodajské služby se softwarem jménem Pegasus získají nástroj, jak sledovat kriminálníky nebo osoby, které mohou představovat riziko pro národní bezpečnost. Pegasus tak může v konečném důsledku pomoci předcházet teroristickým útokům, obchodům s drogami nebo vraždám.

Onderka ťal do živého: ČSSD se musí změnit, jinak nepatří do parlamentu. „Dlužíme lidem omluvu.“

Firmu NSO, která produkt vyrábí, založili tři izraelští armádní veteráni. Podle deníku New York Times si společnost za sledování 10 majitelů iPhonu účtuje 650 tisíc dolarů (přes 14 milionů korun). K tomu ale přidává ještě manipulační poplatek ve výši 500 tisíc dolarů (necelých 11 milionů korun). Celkem se tak dostane na 1,15 milionu dolarů (asi 25 milionů korun).

Neoprávněné sledování

NSO se obává, že by Pegasus mohl přijít do špatných rukou. Aby tomu předešla, rozhodla se prodávat produkt jen vládním agenturám. Ani to však není zcela bezpečné. Dokud tyto agentury jednají legálně, není problém. Ten začíná, pokud zákon poruší.

To se stalo například v roce 2014 v Mexiku, kde ve městě Iguala zmizelo 43 studentů. Někdo je unesl a zavraždil pravděpodobně s asistencí, nebo alespoň nečinností, místní policie. O tři roky později New York Times přinesly zprávu, že Mexiko sledovalo pomocí Pegasa několik právníků, kteří zkoumali zmizení studentů. ¨

Akce rozzlobeného muže: Europoslanec ANO jde do boje proti Okamurovi a Zemanovi, zatím je ale sám

Pod dohledem byli také akademici, kteří se zabývali protikorupční legislativou a dva přední novináři šetřící obvinění ze sexuálního napadení mexickým policistou.

Ani v jednom případě nešlo o osoby zapojené do terorismu nebo protiprávního chování. Mexiko přitom za používání technologie zaplatilo od roku 2011 už 80 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy korun). Vláda navíc neměla soudní souhlas s monitorováním telefonů.

Nevěděli jsme o tom, tvrdí firma

Firma se brání, že nevěděla, jak s jejich nástrojem mexičtí představitelé zachází. Kdyby ano, software by jim neposkytla. Krátce po aféře společnost přišla o potenciálního investora. Není však zcela zřejmé, jestli se stáhl skutečně kvůli reportáži New York Times.

Bookmakeři v prezidentské volbě opět favorizují Zemana. Ještě v létě vedl u sázkařů Drahoš

Pokud by se podobné skandály opakovaly, reputaci NSO to výrazně poškodí. Stejně jako u jiných bezpečnostních a zbrojních obchodů těžké ohlídat, jestli se produkt nedostane tam, kam nemá. Třeba zbraně prodávané vládám se často objevují mezi teroristy, případně jimi vláda potlačuje politická shromáždění.

SDÍLET
sinfin.digital