„Vydržíme do posledního člověka.“ Amazonský kmen brání těžařům v zničení pralesa

Jeden z nejvíce izolovaných domorodých kmenů světa slíbil, že zabrání nadnárodním těžařským společnostem v likvidování jejich přirozeného domova. Amazonského pralesa. Kmen Wajapi žije v části přírodní rezervace Renca. Brazilská vláda plánuje oblast zpřístupnit k těžbě zlata a dalších drahých kovů, které se na místě nacházejí.

Wajapi jakoukoli těžbu odmítají. Tapajona (36), jeden z členů kmenu, říká, že budou bojovat. „Až ty společnosti přijdou, budeme jim odporovat,“ uvedl pro agenturu AFP. „Pokud brazilská vláda pošle vojáky, aby nás zabili, vydržíme tak dlouho, než bude poslední z nás mrtvý,“ pokračoval.

Brazilský prezident Michael Temer zrušil zákaz těžby v rozsáhlých oblastech Renca v srpnu. V září pak povolení pozastavil, ale obavy přetrvávají. U prvotního rozhodnutí totiž řada organizací na ochranu lidských práv namítala, že pošlapává ústavní práva místních obyvatel.

„V čele těchto snah stojí sám prezident Temer. Kongres s ním souhlasí, protože ho ovládá silná lobby z těžařského a agrárního sektoru. To jsou mocní lidé, kteří jsou rozhodnuti území převzít stůj co stůj. Příroda je vůbec nezajímá,“ popsala webu Independent Fiona Watsonová z neziskové organizace Survival.

Pokračování článku čtěte na webu Blesk.cz.

SDÍLET
sinfin.digital