Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kancelář na cestách. Kde se dá nejlépe fungovat jako digitální nomád?

Kancelář na cestách. Kde se dá nejlépe fungovat jako digitální nomád?

Pracovat jako digitální nomád je trendem posledních let. Sedět v kanceláři baví málokoho, zato cestovat a pracovat při toulkách světem? To už zní o poznání snesitelněji. Vybrali jsme pro vás seznam míst, která jsou na takový životní styl ideální – poskytují dostatečné zázemí a zároveň nejsou příliš drahá. Záleží už jen na vás, které shledáte nejatraktivnějším.

Thajsko je čím dál populárnější dovolenkovou destinací, ale velmi dobře poslouží i na práci. Je v něm levno, ale zároveň si ve větších městech poměrně snadno obstaráte vše, co potřebujete. A tak už je jen na vás, zdali si zvolíte rušnější Bangkok, který je rájem pro milovníky všemožného pouličního jídla, nebo poklidný Čiang Mai plný buddhistických chrámů, útulných kaváren a jóga-studií. Nebo se můžete vydat na některý z ostrovů na jihu země, kde sice nebude takové množství restaurací a služeb, zato si od práce můžete snadno odskočit do moře.

Podobné charakteristiky platí i pro indonéský ostrov Bali, jeden z rájů digitálních nomádů. I tam seženete levné ubytování i jídlo – a zároveň budete mít podobné zázemí jako v Evropě. Na Bali můžete pracovat a ve volných chvílích vyrazit plavat, surfovat, na jógu nebo třeba na trek rýžovými poli. Ač je ostrov stále víc turistický, pořád si zachovává svoje kouzlo a nabízí přírodní ráj s příjemným klimatem za zlomek cen, co stojí život v Evropě. Konkrétní výběr místa je opět na vás: můžete se vydat do vnitrozemského Ubudu, nebo zakotvit poblíž pláží v Kutě či Canggu.

Velice levný je život také ve vietnamském Ho Či Minově městě. Zázemí tam naleznete velmi slušné, jídlo je vynikající, wi-fi zdarma přístupná po celém městě. Připravte se ale na poněkud bláznivý a chaotický rytmus života v ulicích, kterým ve dne i v noci dominují tisíce motorek.

Oblíbenou destinací digitálních nomádů je také Jižní Amerika. Řada z nich míří do brazilského Florianopolisu, který je bezpečnější než hlavní město Rio de Janeiro, a zároveň nabízí krásné písečné pláže i úchvatné hory – ideální je tak pro cestovatele s oblibou v outdoorových sportech. Alternativou je kolumbijský Medellín s celoročně vlídným počasím a půvabným umístěním mezi zelenými vrcholky hor. Relativně levně se dá vyžít i v argentinské pulzující metropoli Buenos Aires.

Pokud ale nehledáte únik za teplejším počasím, klidně můžete zůstat v Evropě. Ceny jsou sice vyšší, ale i tam lze najít několik míst, která váš rozpočet nezatíží tolik. Oblíbený je mezi nomády především portugalský Lisabon, nabízející po většinu roku relativně příjemné teploty, případně o něco severněji ležící Porto. Milovníci historie mohou nalézt útočiště v chorvatském Splitu, o trochu levnější variantou je pak maďarská metropole Budapešť. Když se od evropských břehů opět vzdálíme, dobrá pověst předchází také Kanárské ostrovy.

A nenápadným kandidátem na nový hit mezi digitálními nomády se pozvolna stává gruzínské hlavní město Tbilisi. Těží ze své výhodné polohy na pomezí evropského a asijského světa, díky čemuž nabízí unikátní mix kultur a zároveň starého a nového. K tomu se v něm dá žít levně, okouzlí vás rozmanitou kuchyní i skvělými víny a navíc můžete z Tbilisi snadno podnikat výlety po celé Gruzii.

Tak co, už máte vybráno? Pokud vám práce na cestách sedne, může být role digitálního nomáda pro vaši kariéru vítaným zpestřením - a k tomu ještě uvidíte kus světa.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1