Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poznejte krásy jižního Portugalska. V Algarve najdete malebná města i úchvatnou přírodu

Poznejte krásy jižního Portugalska. V Algarve najdete malebná města i úchvatnou přírodu

Portugalsko má mnoho kouzelných oblastí a měst, ale jeho jižní část Algarve se mezi nimi rozhodně neztratí. Dostalo titul nejslunnější místo Evropy, neboť tam průměrně svítí slunce 8,6 hodin denně. K tomu nabízí krásné pláže, kouzelná města a mnoho přírodních úkazů. A navíc tam ani není tak draho, vždyť Portugalsko je ze zemí západní Evropy tou nejdostupnější. Není divu, že dva roky stará americká studie vyhlásila Algarve jako nejlepší místo na důchod.

 

Do Fara, hlavního města Algarve, se dá dostat buď letecky, ale také autobusem nebo vlakem z Lisabonu. Případně si můžete půjčit auto a poznávat Algarve po své ose. Pokud nechcete zůstat na jednom místě, je tohle nejlepší varianta - budete mít největší svobodu a uvidíte toho z oblasti co nejvíc.

V takovém případě doporučujeme zvolit jako základnu pro poznávání Algarve město Albufeira, které je zhruba v jeho středu. Nabídka ubytování je tam široká a jeho ceny jsou o něco nižší než v ostatních městech - a navíc svou polohou poskytuje ideální výchozí pozici pro poznávání západního i východního Algarve. Procházka ve staré části Albufeiry je navíc příjemným zážitkem sama o sobě - a také poskytuje mnoho míst k pozorování západu slunce. Večer zase uličky ožívají nočním životem; město je zejména v sezoně turistů plné.

Až na kraj světa

Cestou na západ se můžete nejprve zastavit ve městečku Silves, někdejším důležitým obchodním centrem Féničanů a Arabů. Dominantou města obklopeného sady pomerančovníků a citrusů je jednak gotická katedrála Sé - a především mohutný maurský hrad z červeného pískovce, který během roku hostí různé kulturní události.

Většina turistů ale zamíří do Algarve spíše k moři; pak je pro ně lepší volbou třeba Carvoeiro nebo Lagos. Zejména druhé jmenované město patří mezi oblíbené - vyfotit se tam se sochou Jindřicha Mořeplavce je takřka povinnost. Chvíli se můžete motat v půvabných uličkách starého města, navštívit kostely Santa Maria a Santa António a pak vyrazit třeba na loďku na plavbu mezi skalními útesy. Jakožto oblíbená přímořská lokalita nabízí Lagos i mnoho pláží - ty nejznámější bývají plné turistů, proto stojí za to se vydat po pobřeží a objevit si svůj vlastní klidný kousek.

Z centra Lagosu se vyplatí ještě projít se nebo popojet pár kilometrů na výběžek Ponta de Piedade. Naskytnou se vám z něj jedinečné výhledy na rozbouřený a všemi odstíny modré hrající Atlantik a také na pozoruhodné skalní útvary.

Cestovat na západ se dá ještě dál. Město Sagres považovali Evropané před 15. stoletím jako konec světa. Na obranu pobřeží tehdy Jindřich Mořeplavec nechal postavit pevnost, která se dochoval dodneška a poskytuje krásné výhledy na oceán. A pokud byste chtěli na úplný okraj kontinentu, zamiřte na Mys svatého Vincenta, kde se vlny rozbíjejí o útesy a od oceánu fučí zuřivý vítr. Tady je nejjihozápadnější bod celého Portugalska.

Kachličky, rokoko i chobotnice

Cestou na východ z Albufeiry se zastavte v malém městě Almancil, v němž se ukrývá krásný kostel svatého Lorence - celý jeho interiér je vyzdobený modrobílými kachličkami. Za návštěvu stojí i rokokový palác v Estoi s překrásnými zahradami.

Zastavit se můžete i v historickém centru Fara, ale nejkouzelnější destinace na vás čeká v Taviře, kdysi nejlidnatějším sídle na pobřeží. V jeho historii se mísily různé vlivy, a tak i dnes v něm najdete prvky z maurské doby, reconquisty, renesance i baroka.

Tavira má dlouhou tradici lovení ryb - a i dnes můžete zahlédnout rybáře, jak chytají třeba chobotnice pomocí velkých hliněných nádob. Radostí je ale i procházení dlážděných ulic Taviry, hezkých parků, náměstí či návštěva starého mostu z 12. století. Ve městě je asi 30 kostelů a vydat se můžete i na zříceninu hradu z maurské doby. V křivolakých uličkách najdete snadno i výborné a relativně levné restaurace.

Pokud se vydáte ještě o kousek na východ dál, můžete dojet až do malé vesničky Cacela Velha. Skládá se z několika krásných domků připomínajících modrobílým zbarvení spíš osady z Řecka. Místní restaurace jsou proslulé výbornými rybami - a až dojíte, můžete se podívat na vyhlídku, z které se dá dohlédnout až do Španělska; Cacela Velha je od hranic kousek.

Algarve skutečně za návštěvu stojí, je krásné a snadno dostupné. Nejlépe uděláte, pokud se tam vydáte v květnu, červnu, září nebo říjnu - uniknete nejvyšším teplotám a největším davům. Kouzlo má ale tenhle slunečný region po celý rok.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744