Poznejte krásy jižního Portugalska. V Algarve najdete malebná města i úchvatnou přírodu | info.cz

Články odjinud

Poznejte krásy jižního Portugalska. V Algarve najdete malebná města i úchvatnou přírodu

Portugalsko má mnoho kouzelných oblastí a měst, ale jeho jižní část Algarve se mezi nimi rozhodně neztratí. Dostalo titul nejslunnější místo Evropy, neboť tam průměrně svítí slunce 8,6 hodin denně. K tomu nabízí krásné pláže, kouzelná města a mnoho přírodních úkazů. A navíc tam ani není tak draho, vždyť Portugalsko je ze zemí západní Evropy tou nejdostupnější. Není divu, že dva roky stará americká studie vyhlásila Algarve jako nejlepší místo na důchod.

 

Do Fara, hlavního města Algarve, se dá dostat buď letecky, ale také autobusem nebo vlakem z Lisabonu. Případně si můžete půjčit auto a poznávat Algarve po své ose. Pokud nechcete zůstat na jednom místě, je tohle nejlepší varianta - budete mít největší svobodu a uvidíte toho z oblasti co nejvíc.

V takovém případě doporučujeme zvolit jako základnu pro poznávání Algarve město Albufeira, které je zhruba v jeho středu. Nabídka ubytování je tam široká a jeho ceny jsou o něco nižší než v ostatních městech - a navíc svou polohou poskytuje ideální výchozí pozici pro poznávání západního i východního Algarve. Procházka ve staré části Albufeiry je navíc příjemným zážitkem sama o sobě - a také poskytuje mnoho míst k pozorování západu slunce. Večer zase uličky ožívají nočním životem; město je zejména v sezoně turistů plné.

Až na kraj světa

Cestou na západ se můžete nejprve zastavit ve městečku Silves, někdejším důležitým obchodním centrem Féničanů a Arabů. Dominantou města obklopeného sady pomerančovníků a citrusů je jednak gotická katedrála Sé - a především mohutný maurský hrad z červeného pískovce, který během roku hostí různé kulturní události.

Většina turistů ale zamíří do Algarve spíše k moři; pak je pro ně lepší volbou třeba Carvoeiro nebo Lagos. Zejména druhé jmenované město patří mezi oblíbené - vyfotit se tam se sochou Jindřicha Mořeplavce je takřka povinnost. Chvíli se můžete motat v půvabných uličkách starého města, navštívit kostely Santa Maria a Santa António a pak vyrazit třeba na loďku na plavbu mezi skalními útesy. Jakožto oblíbená přímořská lokalita nabízí Lagos i mnoho pláží - ty nejznámější bývají plné turistů, proto stojí za to se vydat po pobřeží a objevit si svůj vlastní klidný kousek.

Z centra Lagosu se vyplatí ještě projít se nebo popojet pár kilometrů na výběžek Ponta de Piedade. Naskytnou se vám z něj jedinečné výhledy na rozbouřený a všemi odstíny modré hrající Atlantik a také na pozoruhodné skalní útvary.

Cestovat na západ se dá ještě dál. Město Sagres považovali Evropané před 15. stoletím jako konec světa. Na obranu pobřeží tehdy Jindřich Mořeplavec nechal postavit pevnost, která se dochoval dodneška a poskytuje krásné výhledy na oceán. A pokud byste chtěli na úplný okraj kontinentu, zamiřte na Mys svatého Vincenta, kde se vlny rozbíjejí o útesy a od oceánu fučí zuřivý vítr. Tady je nejjihozápadnější bod celého Portugalska.

Kachličky, rokoko i chobotnice

Cestou na východ z Albufeiry se zastavte v malém městě Almancil, v němž se ukrývá krásný kostel svatého Lorence - celý jeho interiér je vyzdobený modrobílými kachličkami. Za návštěvu stojí i rokokový palác v Estoi s překrásnými zahradami.

Zastavit se můžete i v historickém centru Fara, ale nejkouzelnější destinace na vás čeká v Taviře, kdysi nejlidnatějším sídle na pobřeží. V jeho historii se mísily různé vlivy, a tak i dnes v něm najdete prvky z maurské doby, reconquisty, renesance i baroka.

Tavira má dlouhou tradici lovení ryb - a i dnes můžete zahlédnout rybáře, jak chytají třeba chobotnice pomocí velkých hliněných nádob. Radostí je ale i procházení dlážděných ulic Taviry, hezkých parků, náměstí či návštěva starého mostu z 12. století. Ve městě je asi 30 kostelů a vydat se můžete i na zříceninu hradu z maurské doby. V křivolakých uličkách najdete snadno i výborné a relativně levné restaurace.

Pokud se vydáte ještě o kousek na východ dál, můžete dojet až do malé vesničky Cacela Velha. Skládá se z několika krásných domků připomínajících modrobílým zbarvení spíš osady z Řecka. Místní restaurace jsou proslulé výbornými rybami - a až dojíte, můžete se podívat na vyhlídku, z které se dá dohlédnout až do Španělska; Cacela Velha je od hranic kousek.

Algarve skutečně za návštěvu stojí, je krásné a snadno dostupné. Nejlépe uděláte, pokud se tam vydáte v květnu, červnu, září nebo říjnu - uniknete nejvyšším teplotám a největším davům. Kouzlo má ale tenhle slunečný region po celý rok.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.