Články odjinud

Poznejte krásy jižního Portugalska. V Algarve najdete malebná města i úchvatnou přírodu

Poznejte krásy jižního Portugalska. V Algarve najdete malebná města i úchvatnou přírodu

Portugalsko má mnoho kouzelných oblastí a měst, ale jeho jižní část Algarve se mezi nimi rozhodně neztratí. Dostalo titul nejslunnější místo Evropy, neboť tam průměrně svítí slunce 8,6 hodin denně. K tomu nabízí krásné pláže, kouzelná města a mnoho přírodních úkazů. A navíc tam ani není tak draho, vždyť Portugalsko je ze zemí západní Evropy tou nejdostupnější. Není divu, že dva roky stará americká studie vyhlásila Algarve jako nejlepší místo na důchod.

 

Do Fara, hlavního města Algarve, se dá dostat buď letecky, ale také autobusem nebo vlakem z Lisabonu. Případně si můžete půjčit auto a poznávat Algarve po své ose. Pokud nechcete zůstat na jednom místě, je tohle nejlepší varianta - budete mít největší svobodu a uvidíte toho z oblasti co nejvíc.

V takovém případě doporučujeme zvolit jako základnu pro poznávání Algarve město Albufeira, které je zhruba v jeho středu. Nabídka ubytování je tam široká a jeho ceny jsou o něco nižší než v ostatních městech - a navíc svou polohou poskytuje ideální výchozí pozici pro poznávání západního i východního Algarve. Procházka ve staré části Albufeiry je navíc příjemným zážitkem sama o sobě - a také poskytuje mnoho míst k pozorování západu slunce. Večer zase uličky ožívají nočním životem; město je zejména v sezoně turistů plné.

Až na kraj světa

Cestou na západ se můžete nejprve zastavit ve městečku Silves, někdejším důležitým obchodním centrem Féničanů a Arabů. Dominantou města obklopeného sady pomerančovníků a citrusů je jednak gotická katedrála Sé - a především mohutný maurský hrad z červeného pískovce, který během roku hostí různé kulturní události.

Většina turistů ale zamíří do Algarve spíše k moři; pak je pro ně lepší volbou třeba Carvoeiro nebo Lagos. Zejména druhé jmenované město patří mezi oblíbené - vyfotit se tam se sochou Jindřicha Mořeplavce je takřka povinnost. Chvíli se můžete motat v půvabných uličkách starého města, navštívit kostely Santa Maria a Santa António a pak vyrazit třeba na loďku na plavbu mezi skalními útesy. Jakožto oblíbená přímořská lokalita nabízí Lagos i mnoho pláží - ty nejznámější bývají plné turistů, proto stojí za to se vydat po pobřeží a objevit si svůj vlastní klidný kousek.

Z centra Lagosu se vyplatí ještě projít se nebo popojet pár kilometrů na výběžek Ponta de Piedade. Naskytnou se vám z něj jedinečné výhledy na rozbouřený a všemi odstíny modré hrající Atlantik a také na pozoruhodné skalní útvary.

Cestovat na západ se dá ještě dál. Město Sagres považovali Evropané před 15. stoletím jako konec světa. Na obranu pobřeží tehdy Jindřich Mořeplavec nechal postavit pevnost, která se dochoval dodneška a poskytuje krásné výhledy na oceán. A pokud byste chtěli na úplný okraj kontinentu, zamiřte na Mys svatého Vincenta, kde se vlny rozbíjejí o útesy a od oceánu fučí zuřivý vítr. Tady je nejjihozápadnější bod celého Portugalska.

Kachličky, rokoko i chobotnice

Cestou na východ z Albufeiry se zastavte v malém městě Almancil, v němž se ukrývá krásný kostel svatého Lorence - celý jeho interiér je vyzdobený modrobílými kachličkami. Za návštěvu stojí i rokokový palác v Estoi s překrásnými zahradami.

Zastavit se můžete i v historickém centru Fara, ale nejkouzelnější destinace na vás čeká v Taviře, kdysi nejlidnatějším sídle na pobřeží. V jeho historii se mísily různé vlivy, a tak i dnes v něm najdete prvky z maurské doby, reconquisty, renesance i baroka.

Tavira má dlouhou tradici lovení ryb - a i dnes můžete zahlédnout rybáře, jak chytají třeba chobotnice pomocí velkých hliněných nádob. Radostí je ale i procházení dlážděných ulic Taviry, hezkých parků, náměstí či návštěva starého mostu z 12. století. Ve městě je asi 30 kostelů a vydat se můžete i na zříceninu hradu z maurské doby. V křivolakých uličkách najdete snadno i výborné a relativně levné restaurace.

Pokud se vydáte ještě o kousek na východ dál, můžete dojet až do malé vesničky Cacela Velha. Skládá se z několika krásných domků připomínajících modrobílým zbarvení spíš osady z Řecka. Místní restaurace jsou proslulé výbornými rybami - a až dojíte, můžete se podívat na vyhlídku, z které se dá dohlédnout až do Španělska; Cacela Velha je od hranic kousek.

Algarve skutečně za návštěvu stojí, je krásné a snadno dostupné. Nejlépe uděláte, pokud se tam vydáte v květnu, červnu, září nebo říjnu - uniknete nejvyšším teplotám a největším davům. Kouzlo má ale tenhle slunečný region po celý rok.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818