Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sloni, čajové plantáže a buddhismus. 5 důvodů, proč se vydat na Srí Lanku

Sloni, čajové plantáže a buddhismus. 5 důvodů, proč se vydat na Srí Lanku

Starořímský bůh Janus symbolizující přeměnu by mohl klidně být symbolem ostrova, který dlouho bojoval s nepřízní osudu, a který se stále snaží přilákat větší množství turistů a zahraničního kapitálu. A proč právě Janus? A čím dnešní Srí Lanka láká turisty z celého světa?

Budete-li projíždět tímto bezesporu krásným ostrovem ležícím mezi Indickým oceánem a Bengálským zálivem, spatříte hned několik tváří, které na vás budou hledět a jejichž pohled si rozhodně zapamatujete.

Samosa, kottu roti a kari - pálivá srílanská kuchyně

První tvář, kterou zaručeně nepřehlédnete, je místní kuchyně. Od naší se liší poměrně výrazně a charakterizuje ji velmi kořeněná a pikantní chuť. Základem je rýže, která je podávána k různým druhům další zeleniny, jež je velmi silně pálivá. To je klasické kari. Jeho obměnou jsou potom varianty s kuřecím, rybím či hovězím masem, opět velmi pálivým. Kupodivu Srílančané maso příliš nejedí. Nebo alespoň ne v množství, na jaké jsme zvyklí z naší kuchyně. Vynikající jsou například kottu roti, což je nasekaná placka se směsí masa a zeleniny, a také samosa, jakési pirohy plněné brambory, vajíčkem, další zeleninou a kořením. Pokud se rozhodnete jíst v levných pouličních restauracích společně s místními lidmi, připravte se na to, že vizuální dojem není nejpůsobivější a nejspíše se vám bude chtít vzít nohy na ramena. Nepořádek, nevábné vůně, všude po zemi zbytky jídla a novin, to vše je běžný kolorit, nicméně jídlo je velmi chutné a velmi levné. Chuť srílanské kuchyně si rozhodně zamilujete.

Čajové plantáže - zelená kam se člověk podívá

Druhou tváří, také nepřehlédnutelnou, je čaj. Světově proslulé plantáže, na kterých se sbírá ten nejkvalitnější čaj, jsou velmi fotogenické a procházka mezi keříky, ze kterých místní česačky obratně strhávají čerstvě narostlé lístečky, je neuvěřitelným zážitkem. Tyto ženy si nevydělají mnoho peněz a člověk, který se mezi ně vydá s batohem na zádech a fotoaparátem je velkým zpestřením jejich každodenní úmorné práce. Smějí se, pózují a snaží se komunikovat. Dokonce vám půjčí vak, do kterého natrhané lístečky putují, a můžete si na chvilku vyzkoušet, jaké to asi je. Ale pozor na hady! Natrhané listy poté odvezou v pytlích krásně zdobené nákladní vozy do továren, kde je zvláštní technologií, stále stejnou už od dob Thomase Liptona, usuší, rozemelou, znovu usuší a znovu rozemelou, a tak vznikne výsledný produkt, putující odtud do celého světa.

Setkání s buddhismem vás na Srí Lance nemine

Další tváří, kterou jsem při cestování Srí Lankou objevil, je náboženství. Vzhledem k tomu, že převládajícím náboženstvím je buddhismus, potkáte jeho znaky na každém kroku. Z každého kopečka se na město či vesnici dívá obrovská socha Buddhy, zlatého, bílého, dřevěného, kamenného. Chrámy jsou v horách, u silnic, ve vesnicích a městech, na plážích, jsou prostě všude. Zpočátku to člověku přijde zajímavé a určitým způsobem exotické, ale po několika dnech si zvyknete. Srílančané svou vírou žijí a je to patrné na každém kroku. Nutno podotknout, že například skalní chrámy v Dambulle, které jsou zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, rozhodně stojí za vidění. Bohužel při vstupu do všech chrámů a na všechna posvátná místa je nutné se zout a spojení evropanovy nohy zvyklé v každém okamžiku na pohodlí kvalitní boty a rozpálené dlažby, která v místním horkém počasí může mít až šedesát stupňů, vytváří nesnesitelnou kombinaci. Většinou tedy uvidíte v klidu se procházející místní, mezi nimiž poskakují turisté s podivným výrazem na tváři.

Cestování po ostrově je vždy dobrodružství

Čtvrtá tvář - doprava. Řízení automobilu na Srí Lance je opravdovým dobrodružstvím, které ale často přechází v zoufalou snahu zachránit si vlastní život. A to opravdu bez přehánění. Obecně se turistům na Srí Lance příliš řídit nedoporučuje a také to drtivá většina turistů nedělá. Možností přepravy je totiž mnoho. Od dálkových autobusů, vlaků, minibusů, které si můžete najmout s řidičem na libovolnou dobu, až po malé tříkolky, kterým se říká tuk-tuk. S tuk-tuky se můžete setkat téměř po celé Asii, a dokonce i v některých zemích Střední a Jižní Ameriky, a jízda s nimi je zábavná a hlavně levná. Každopádně, usednete-li na Srí Lance za volant, budete každý den v ohrožení života. Pravidla silničního provozu se prakticky nedodržují a jediným platným a vždy funkčním pravidlem je pravidlo „troubím a jedu“. Kolem vás si to sviští motorky, tuk-tuky, auta, autobusy, krávy, cyklisté, psi a chodci. Někteří ve stejném směru jako vy, někteří proti vám ve stejném pruhu a jiní naprosto zmateně bez jakéhokoliv směru. Mnohokrát budete svědky velmi nebezpečného předjíždění autobusu autobusem přes dvě plné čáry a je až neuvěřitelné, že nedojde ke srážce.

Posvátní sloni a nádherná exotická příroda

Pátou tváří Srí Lanky je bezesporu příroda a klima. Každého Středoevropana lákají tropické ráje s palmami ověšenými kokosovými ořechy, po nichž poskakují opice, nádherné pláže s jemným pískem a teplým mořem. Ano, přesně takhle by se dala charakterizovat jižní část Srí Lanky. Až na opice, které většinou neposkakují po palmách, ale naopak sedí líně u silnic, případně u památek a čekají na kohokoliv, kdo by jim mohl opatřit potravu. Mate-li rádi horké léto a saunu, pak je pro vás Srí Lanka ideálním místem. Horko tu je a potíte se od rána do večera vzhledem k vysoké vlhkosti vzduchu. Na Srí Lance uvidíte krásné pláže, horské pásmo s tropickou vegetací a poletujícími motýly, zvláštní kapradiny, které vypadají, jako by byly právě dovezeny z pravěku, mnoho druhů ovoce a pokud budete mít i trochu štěstí, tak také divoká zvířata, která známe jinak pouze ze zoologických zahrad. Zvláštní kapitolou jsou sloni. Srí Lanka disponuje několika národními parky, kde stále žijí početná stáda slonů a dalších zvířat. Návštěva takového parku jistě stojí za to a místní průvodci jsou ve vyhledávání divoce žijících zvířat skvělí. No a pokud zatoužíte po blízkém kontaktu se slony určitě nevynechte návštěvu sloního sirotčince v městečku Pinnawala, ale připravte se na davy turistů.

Proč tedy Janus, starořímský bůh dvou tváři? Byl totiž kromě jiného symbolem změny a přeměny. Jedna jeho tvář - stará - se dívá zpět, do minulosti a druhá tvář - ta mladá - hledí k lepší budoucnosti. Srí Lanka potřebuje také projít přeměnou a dlužno říci, že vláda se o tuto přeměnu usilovně snaží. Po letech, kdy tento krásný ostrov sužovala válka a přírodní katastrofy, je snahou přilákat davy turistů. Je potřeba, aby se stará tvář hledící do minulosti přeměnila na mladou hledící do budoucnosti. Věřím, že se to milým a pohostinným Srílančanům brzy podaří.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744