10 osudových chyb Evropy, které vedou k terorismu. Komentář Viliama Bucherta

Viliam Buchert

20. 08. 2017 • 10:29

Slyšíme to po každém teroristickém útoku v Evropě. Politici se postaví před kamery a spustí: „Ochráníme naši zemi, uděláme cokoli, abychom to zastavili, zavedeme nová opatření, zpřísníme zákony. Buďte jednotní a v klidu.“ Po útoku v Barceloně a finském Turku jsme to slyšeli a viděli opět ve čtvrtek i v pátek. Ve skutečnosti se ale nic zásadního nemění. Ve Francii jen v době mezi prosincem 2014 až červnem 2017 zaznamenali 10 teroristických útoků islamistů. V celé Evropě za tu dobu zahynulo při těchto zločinných akcích celkem 470 lidí a přes 1800 jich bylo zraněno.

Pokud chce ale Evropa vlnu teroristického násilí zastavit, měla by si otevřeně přiznat některé věci a místo verbálních proklamací zavést rozhodná opatření a postupně měnit i některé zákony.

Co by Evropa měla dělat a nedělá?

1. Je zřejmý fakt, že část muslimů v Evropě odmítá vzájemné spolužití a rozhodla se prosadit svoji zvrhlou extrémistickou podobu islámu i pomoci násilí. Obvyklé chlácholivé tvrzení, že přece s „většinou muslimů není problém“ za současné situace neobstojí. Několik stovek tisíc evropských muslimů naše zvyklosti a tradice odmítá a podle odhadů tajných služeb a policie evropských zemí jsou na našem kontinentu i desítky tisíc fundamentalistů, kteří mohou zabíjet. To je počet, který odpovídá válce. Je jasné, že jsme ve válce s radikálním islamismem a je velmi nezodpovědné to neříkat nahlas.

2. Evropa se musí také vážně zamyslet nad jednou ze svých vytoužených svobod, které jsme dosáhli. A tou je volná průchodnost hranic. Schengenský prostor je skvělý pro cestování či výměnu zboží, je ale tragický pro bezpečnost. Viděli jsme to u mnoha teroristických akcí, kdy útočníci předtím volně přecházeli přes některé země bez toho, že by je kdokoli kontroloval. Převáželi zbraně, zabezpečovali si logistiku v několika státech, nikdo jim v tom nezabránil. V některých případech přešli budoucí teroristé i přes území České republiky. Hranice, jakkoli je dnes v Evropě nemilujeme, jsou určitou bezpečnostní pojistkou.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

SDÍLET