Aktivismus, nebo odpovědnost?

Ivan Pilný

GLOSA IVANA PILNÉHO | Pomalu si zvykáme na to, že pan primátor Hřib na Twitteru zavírá školy, propaguje luskouny, prostě řeší svoje PR, ne problémy Prahy. Dalším jeho krokem je pokus o přenesení odpovědnosti za již schválený rozpočet na nás Pražany – opravte rozpočet na novém webu!

Je jasné, že daňové změny odsouhlasené parlamentem a vládou nepřišly ve správnou dobu. Je ovšem také nutné připomenout, že sekyru do státního rozpočtu a tím i do veřejných rozpočtů zaťal také primátorův stranický kolega, pan poslanec Ferjenčík. Nicméně držme se čísel, ne populismu pana primátora. Skutečný dopad na příjem Prahy i vzhledem ke stoupajícímu výběru DPH bude něco okolo miliardy. Hypotetická budoucí čísla uváděná primátorem dopadnou ovšem především na pražské podnikatele. Ztrátu hotelů, restaurací, byznysu spojeného s cestovním ruchem v desítkách miliard drtivě odnesou pražští podnikatelé.

Očekávali bychom, že rozpočet na to bude reagovat. Kromě škrtu v jediné položce spravované panem primátorem tam není NIC. Usnesení školského výboru k málo ambicióznímu rozpočtu na vzdělávání SMETLA koalice ze stolu. Pan primátor mluví o pozastavování investic. Co kdyby přestal mluvit a udělal něco pro to, aby se investice PROINVESTOVALY? V roce 2019, tedy ne v době krize, se skutečně proinvestovalo sotva 50 %, letos do listopadu 35 %! V době věšení vlajek na budovu magistrátu na to asi nezbývá čas.

Je třeba říci, že pan primátor byl zvolen proto, aby řádně vykonával svoji funkci, je za to mimochodem skvěle placen. Stejně dobře je placen houf jeho poradců. Zkuste pane primátore alespoň polovinu svého času věnovat Pražanům, ne propagaci svého ega. Je čas převzít odpovědnost danou vaší funkcí. Nemáte-li na to, vraťte se ke své lékařské praxi!

Autor je pražský zastupitel za hnutí ANO. 

sinfin.digital