Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Andreji, ať se ti daří!" Pakt mezi Zemanem a Babišem je pevnější než kdy dřív. Glosa M. Žižkové

„Andreji, ať se ti daří!" Pakt mezi Zemanem a Babišem je pevnější než kdy dřív. Glosa M. Žižkové

„Andreji, ať se ti daří,“ obrátil se prezident Miloš Zeman s úsměvem k Andreji Babišovi na tiskové konferenci v Lánech, když ho pověřil jednáním o sestavení vlády. A to gesto bylo v mnohém symbolické. O nepsaném spojenectví mezi hlavou státu a šéfem hnutí ANO se mluvilo už před volbami, poslední události ho ale vykreslují jako stále pevnější. Oba muži se tvářili jako by příští čtyři roky měly patřit právě jim. Ani jeden to přitom nemá jisté: Babišovi hrozí, že pro svou vládu odborníků nezíská ve sněmovně důvěru a Zemana čeká na začátku příštího roku boj s jeho vyzyvateli.

„Jsem poctěn, že mě pan prezident pověřil sestavením vlády, a doufám, že se mi podaří přesvědčit Poslaneckou sněmovnu,“ objevilo se chvíli po skončení dnešní schůzky na facebookovém profilu Andreje Babiše. Právě to přesvědčování sněmovny je nyní pro šéfa hnutí ANO hlavní překážkou. V podstatě všechny strany deklarovaly, že jeho menšinovou vládu nepodpoří. Význam Zemanovy role tak pro Babiše ještě roste.

A soudě dle dnešního společného vystoupení se propojení mezi oběma muži jeví jako velmi silné. Zeman pronesl, že se na rozdíl od svých předchůdců rozhodl nepodmiňovat jmenování Babiše tím, že by musel předem získat důvěru většiny poslanců. Vítězi voleb chce v případě neúspěchu umožnit i druhý pokus. Pokud nevyjde ani ten, převezme skládání kabinetu předseda sněmovny. A sám Babiš zmínil, že by jím mohl být Radek Vondráček (ANO), tedy v podstatě znovu Babiš. Jak už INFO.CZ upozorňovalo, v úvahu připadá i vláda v demisi, která může trvat dlouhé měsíce. Zemanova fantazie může být v podstatě neomezená.

Dnešek jednoznačně ukázal, že stojí za Babišem. Hned na úvod vystoupení před novináři pro to zmínil čtyři důvody. Podle prezidenta je šéf hnutí ANO: 1. vítězem voleb s velkým náskokem, 2. úspěšným podnikatelem, jehož podnik platí daně v Česku, 3. politikem, který vybudoval silné a úspěšné politické hnutí a 4. úspěšným ministrem financí, který poprvé dovedl státní rozpočet k přebytku. Vzájemné lichotky prosakovaly vystoupením i v dalších momentech.

Ze Zemanovy strany zazněla jen jedna „výtka“ na Babišovo vedení resortu financí. „I nadále zastávám názor, že kdyby přebytek byl nižší ve prospěch vyšších investic, tak by to České republice výrazně pomohlo. Není vyloučeno, že o tom budeme spolu diskutovat ještě další čtyři roky,“ sdělila hlava státu. A tady se ukazuje druhá strana paktu.

Pro Zemana je klíčové, kdo se proti němu postaví v prezidentském klání. Konkrétní výčet jmen bude jasný zhruba za týden. Už nyní je ale jasné, že hnutí ANO svého vlastního kandidáta nepostaví, což je pro současného prezidenta velkou úlevou. Jako o kandidátovi se diskutovalo o oblíbeném Martinu Stropnickém, který by navíc s Babišovou podporou v zádech mohl získat výraznou část hlasů. Po včerejšku je navíc jasné, že svého kandidáta nepostaví ani sociální demokracie, která má po volebním debaklu jiné starosti.

Vzájemná pomoc Babiše a Zemana se rýsuje jasně. Prezident ji dnes podpořil i ve chvíli, kdy přiznal, že bude u ostatních stran za Babišovu vládu v podstatě „lobbovat“. Konkrétně uvedl, že bude apelovat na jejich toleranci a úctu vůči vítězi voleb. Už ve středu se Zeman sejde s ODS, o níž Babiš nejvíce stojí.

Co se týče personálního obsazení vlády, tvrdil dnes Babiš, že mu Zeman nikoho neradil. Zároveň je ale v situaci, kdy experty hledá už i přes inzeráty na facebooku. Na poradní hlas prezidenta tak ještě může dojít.

Otázkou nyní je, jak moc dokáže duo Babiš-Zeman přesvědčit ostatní. A nebo jak dlouho se dokáží vzájemně podržet.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744