Anketa je anketa a politika je politika. V čem pirátská transparentnost škodí

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Piráti drtivě odmítli koalici se STAN? Ne, ve skutečnosti o tom vůbec nejednali. Ale v médiích se objevila pirátská anketa, v níž se pro spolupráci vyslovilo jen 28 procent hlasujících. Těch bylo pouhých patnáct procent z celé členské základny, a hlavně žádná dohoda není na stole, takže je to celé „o ničem“. Jenomže se takto zcela zbytečně vyvolává zlá krev a odrazují se potenciální partneři.

Asi riskuji nálepku „ok boomera“, ale jde o typický doklad nedospělosti Pirátů. Mnozí se do nich strefují kvůli jejich názorům. Ale to není zásadní. Jsou liberální stranou s někdy radikálními postoji, nicméně bezpochyby jde o partaj demokratickou a zatím bez výrazných skandálů. Ostatně i v politice platí, že „každé zboží má svého kupce“ a ideologické kádrování nikdy nikam nevede. Daleko významnější je otázka, nakolik jsou Piráti seriózním partnerem pro koaliční spolupráci? Jsou schopni elementárního konsensu a loajality?

Když přišla Česká pirátská strana do sněmovny, přinesla si s sebou zvyk zapisovat a zveřejňovat všechny schůzky včetně obsahu. Brzy poslanci zjistili, že to nemohou brát až tak doslova, protože pak by s nimi nikdo o ničem nevyjednával, pokud by si mohla politická konkurence přečíst, co se chystá za dohodu. Ankety na pirátském fóru jsou součástí stejného pojetí transparentnosti, které prostě nám starším přijde stejně nepochopitelné, jako když v restauraci narazíte na mladý pár, kdy oba neustále zírají do mobilu.

Budiž dopředu řečeno, že naštěstí ani u Pirátů nerozhoduje o zásadních otázkách budoucnosti nějaká anketa. Jenomže na rozdíl od jiných stran, které si takto zjišťují názory členské základny, jsou výsledky na fóru Pirátské strany veřejně dostupné, a tím vznikají zcela zbytečné kontroverze. Takže do světa jde zpráva, že 41 % Pirátů spolupráci se STAN zcela odmítá, 23 % říká spíše ne, jen 6 % je určitě pro a dalších 22 % spíše pro. Že hlasovalo jen 152 z 1043 členů už tak nějak zanikne a navíc to není až tak malý vzorek.

Šabatová kandiduje do Senátu: „Jde o to, jak spravedlivě distribuovat bohatství ve společnosti“

sinfin.digital