Šabatová kandiduje do Senátu: „Jde o to, jak spravedlivě distribuovat bohatství ve společnosti“

Disidentka, signatářka Charty 77 a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová se vcelku překvapivě rozhodla kandidovat v senátních volbách. Podle svých slov první dvě nabídky na kandidaturu odmítla, teprve na třetí reagovala kladně. Tak jako prakticky po celý život, i v horní komoře se chce v případě svého zvolení zasazovat především o větší spravedlnost pro všechny. „Jde o to, jak spravedlivě distribuovat bohatství ve společnosti. Kdo má nést zátěž ze společenských proměn, které přijdou tak jako tak,“ říká Šabatová v rozhovoru pro INFO.CZ.

Je to pro mě svým způsobem překvapení. Potom, co vám letos v únoru vypršel mandát v čele úřadu Veřejného ochránce práv, by mne nenapadlo, že se relativně krátce poté rozhodnete pro další veřejné angažmá. Jak to vzniklo, že se budete letos na podzim ucházet o hlasy voličů ve volbách do Senátu?

Před půl rokem jsem si také myslela, že to bude konec mé kariéry a že se budu věnovat rodině, případně nějakým limitovaným aktivitám. Také jsem tu nabídku, když jsem ji dostala poprvé, vcelku spontánně odmítla. Následovala další, někdy v březnu, i tu jsem odmítla. Už ne tak spontánně, ale po určitém zvažování. No a když jsem ji dostala potřetí, někdy koncem dubna, tak jsem na ní kývla. 

Pro mě na tom bylo zajímavé, že všechny tři nabídky přišly od téhož subjektu. Řekla jsem si, s trochou nadsázky, že vytrvalost se musí ocenit. Konzultovala jsem to pochopitelně v rámci celé naší rodiny, zatímco někteří její členové mi to vřele doporučili, jiní byli trochu skeptičtější. 

Které argumenty nakonec převážily? Proč jste přehodnotila svou původně odmítavou reakci?

Hodně zafungovalo to, že jsem si postupem času trochu odpočala, což byl nezanedbatelný faktor. Určitě na mne zapůsobila také ta vytrvalost, jak velký je o mou kandidaturu zájem. Začala jsem o tom tudíž přemýšlet a říkala jsem si, že mě koneckonců politika a vše kolem ní ještě pořád hodně zajímá. A že kdybych se k ní mohla vyjadřovat i z této úrovně, tak že bych byla ve výsledku ráda.

Pokud jste řekla, že vás pokaždé oslovila stejná politická strana, logicky se musím zeptat která? 

Předně musím říct, že budu nezávislá kandidátka. A budu na kandidátce Strany zelených. Současně mou kandidaturu podpoří ještě některé další subjekty a řada osobností.

Jaké konkrétně?

Bude to uskupení Senátor 21 a Idealisté, jde o menší politická hnutí. Pokud jde o Senátora 21, je poměrně známé, že jejich cílem je podpora perspektivních senátorů širšího ideového směru, pokud jde o Idealisty, jde o hnutí, které vzniklo jako platforma sdružující mladší a idealisticky zaměřené sociální demokraty, kteří však pupeční šňůru přestřihli a založili vlastní politické hnutí.

Unie léčí koronavirus za cenu dluhové pandemie. Megalomanský fond bude mít tvrdé vedlejší účinky

sinfin.digital