Všechno je součást kampaně. A když jde Babišovi o hlasy voličů, udělá cokoli. Třeba se vrátí i k Monice

Audioverze

Bude Andrej Babiš napříště ultrapravičák? Anebo si jenom aliancí s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a předsedou rakouské krajně pravicové strany Svobodných Herbertem Kicklem testuje, co snese jeho umírněný volič a současně chce vyluxovat hlasy krajní pravice? Nejen o tom je nová epizoda podcastu Česká jízda.

„Andrej Babiš nerozehrál hru na evropské úrovni. Nejen jemu jde o to, aby se nezopakoval scénář z minulých voleb, kdy propadl milion hlasů,“ hodnotí Babišův manévr Vráťa s tím, že se předseda hnutí ANO pokusí kompletně vyluxovat hlasy menších stran, které minule skončily pod pěti procenty.

Podle Vojty je to ale ze strany Babiše a jeho okolí chyba. „Česká společnost je hodně proukrajinská. A tím, že se hlásí k proruské straně, aktivizuje zklamané voliče vládních stran, aby přišli k volbám, aby nezůstali doma.“

Jedna věc podle něj je nejít k volbám a nehlasovat pro koalici SPOLU, něco úplně jiného je ale nechat vyhrát Babiše a přispět k tomu, že tady zavede „druhé Slovensko“.

Bude tedy cílem Andreje Babiše získat nadpoloviční většinu mandátů, anebo by bylo moudřejší pracovat s tím, že bude k většinové vládě přece jen potřebovat koaličního partnera?

A není Babišův krok tak trošku i sázka na to, že je tady stále více lidí, kteří se přiklánějí k pravému nebo levému extrému? Pokud se vyprazdňuje politický střed, lze tento trend nějak zvrátit? A jak to všechno souvisí s úrovní veřejné debaty a Českou televizí?

Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital