Bože, žehnej fašistickému bezpečí! Komentář Pavla Novotného | info.cz

Články odjinud

Bože, žehnej fašistickému bezpečí! Komentář Pavla Novotného

„Vážený pane předsedo, dovoluji si Vám pogratulovat k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny… Jsem přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi.“ Tolik z blahopřání, které od kardinála Dominika Duky, arcibiskupa pražského, obdržel šéf fašizující partaje SPD Tomio Okamura.

Je otázka, zda oba muži chápou pojmy „bezpečnost“ a „člověk“ stejně, či alespoň podobně. Když Česká televize natáčela o rasistických excesech posledních dní, požádala zástupce parlamentních stran o vyjádření. Rasismus olomouckých fotbalových imbecilů i hrdinných bojovníků s teplickými prvňáky nakonec odsoudili všichni… S nečestnou výjimkou Okamurovců.

Prvňáci z teplické líhně teroristů, které facebookoví myslitelé posílají do plynu, patrně nejsou dětmi, malými lidmi. Pochybnosti snad panují i o Afričanovi z pražské tramvaje, jejíž cestující mlčky přihlíželi spravedlivému hněvu olomouckých obhájců nadřazené rasy. O jejich bezpečnost se slušný vlastenec, který je tady doma a uprchlíky nevítá, prostě nezajímá.

Ano, toto Duka nenapsal. Ale neřekl ani opak. Nechme (raději) stranou, co si primas český opravdu myslí. Kardinál každopádně nemá – podobně jako papež – žádné divize, což dobře věděl i sovětský diktátor Stalin. Na rozdíl od něj a jiných demagogů ale církevní vůdci disponují morální autoritou. Tedy, pokud ji nepřebijí úlisným pragmatismem.

Neplatí argument, že stejný dopis napsal kardinál všem šéfům parlamentních stran. Nenapsal. Šéfovi komunistů Duka naznačil, že dokonce i jeho sympatizanti nechtějí za poslankyni fundamentalistickou stalinistku.

Kardinál navíc promeškal šanci dopis Tomiu Okamurovi neposlat! Nikdo ho k tomu nenutil. Pokud se zaklíná zvyky, ty lze v Česku chápat pružně, jak každodenně dokazuje jeho souputník, prezident Miloš Zeman. Pokud by nejhlasitějšího českého populistu vynechal, zařval by Duka potichu to, co si myslí mnozí jeho věřící. Totiž že rasisté do slušné společnosti nepatří. Protože v tom je síla církve! V gestech, morálce, nevyřčeném!

Aby bylo jasno: jsem příznivcem Ježíšovy i Františkovy církve. Ta ale neleští vlastní kočáry a nenadbíhá politikům, kteří – bude-li to pro ně výhodné –odkopnou křesťany jako Jed z Judey.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud