Chvilkaři chtějí „referendum“ o Babišovi. Krajské volby ale můžou být spíš o nich

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | „Krajské a senátní volby nejsou jen přípravnou zkouškou před volbami sněmovními, ale také ony samy výrazně ovlivní další směřování naší politiky,“ řekl mluvčí a místopředseda chvilkařů Benjamin Roll v souvislosti se spuštěním jejich kampaně Odvaha volit. V ní chce antibabišovský spolek mobilizovat mladší lidi, kteří sice převážně volí opozici, tradičně ale na volby kašlou, takže vlastně pomáhají Babišovi.

Chvilkaři nejsou politickou stranou a ve volbách přímo nekandidují, zato ale permanentně „kandidují“ nepřímo. Zatímco po posledních sněmovních volbách zkoušeli demonstracemi Babiše přinutit k rezignaci a říkali, že nechtějí na ulici přepisovat výsledky voleb, dnes už je jediným smyslem jejich existence porážka premiéra. 

Jak taková porážka vítěze vypadá, jsme krásně viděli v roce 2010 na případu Jiřího Paroubka. Ten sice v čele ČSSD tehdejší sněmovní volby vyhrál, ale jen vcelku těsně a neměl s kým vládnout, takže radši sám hned padl. Ale je tu ještě jedna lekce, kterou se u něj chvilkaři možná inspirují – krajské volby z roku 2008, kdy Paroubek zvedl „celospolečenské téma“. Přebarvil tehdy celé Česko na oranžovo díky hojně nenáviděným zdravotnickým poplatkům, zatímco ODS „naivně“ jela tradiční krajskou kampaň. A že to by masakr… Zpátky do současnosti, dnes má takové velké téma pro krajské volby být „referendum o Babišovi“. Problém je, že opozice kromě svého „antibabiše“ žádné skutečně celospolečenské téma nemá.

sinfin.digital