Chvilkaři chtějí „referendum“ o Babišovi. Krajské volby ale můžou být spíš o nich

GLOSA PETRA HOLCE | „Krajské a senátní volby nejsou jen přípravnou zkouškou před volbami sněmovními, ale také ony samy výrazně ovlivní další směřování naší politiky,“ řekl mluvčí a místopředseda chvilkařů Benjamin Roll v souvislosti se spuštěním jejich kampaně Odvaha volit. V ní chce antibabišovský spolek mobilizovat mladší lidi, kteří sice převážně volí opozici, tradičně ale na volby kašlou, takže vlastně pomáhají Babišovi.

Chvilkaři nejsou politickou stranou a ve volbách přímo nekandidují, zato ale permanentně „kandidují“ nepřímo. Zatímco po posledních sněmovních volbách zkoušeli demonstracemi Babiše přinutit k rezignaci a říkali, že nechtějí na ulici přepisovat výsledky voleb, dnes už je jediným smyslem jejich existence porážka premiéra. 

Jak taková porážka vítěze vypadá, jsme krásně viděli v roce 2010 na případu Jiřího Paroubka. Ten sice v čele ČSSD tehdejší sněmovní volby vyhrál, ale jen vcelku těsně a neměl s kým vládnout, takže radši sám hned padl. Ale je tu ještě jedna lekce, kterou se u něj chvilkaři možná inspirují – krajské volby z roku 2008, kdy Paroubek zvedl „celospolečenské téma“. Přebarvil tehdy celé Česko na oranžovo díky hojně nenáviděným zdravotnickým poplatkům, zatímco ODS „naivně“ jela tradiční krajskou kampaň. A že to by masakr… Zpátky do současnosti, dnes má takové velké téma pro krajské volby být „referendum o Babišovi“. Problém je, že opozice kromě svého „antibabiše“ žádné skutečně celospolečenské téma nemá.

Rozhodnutí nezvat předsedu Senátu na porady ústavních špiček zrálo v prezidentovi už delší dobu, říká Jindrák

Jenže „antibabiš“ už delší dobu přesvědčuje jen dávno přesvědčené opoziční „ultras“, zatímco mezi voliči ANO míří úplně mimo, jak ostatně ukazují poslední volby a dlouhodobě i průzkumy. Chvilkaři teď například velebí tchajwanskou cestu šéfa Senátu a místopředsedy ODS Miloše Vystrčila, s tím ale Babiše neporazí. A celospolečensky nenávistný potenciál nemá ani vládní pětitisícový „ježíšek“ pro důchodce, s nímž podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas souhlasí 60 procent dotázaných. 

Chvilkaři vyrazili na celostátní „předvolební“ turné už v zimě, záhy je ale domů zavřel koronavirus. Teď se vracejí s Odvahou volit, díky níž chtějí volební účast (a samozřejmě i volební zisk opozice) zvýšit o pět procent. Svým způsobem je to návrat k občanským kořenům. Ještě před rokem totiž opozici lehce diktátorsky úkolovali „vítěznou integrací“, zjevením vítězného lídra a ústavní změnou volebního zákona, která by pomohla roztříštěnému „demobloku“. Šéf chvilkařů Mikuláš Minář vloni na Letné opozici kromě jiného vzkázal, že mu „do roka a do dne“ bude skládat účty z těchto úkolů.

Těžko říct, někteří opoziční lídři ho totiž vyzvali, ať radši sám vstoupí do politiky. Pravda je, že nejen karanténa chvilkařům sebrala sílu hlasu ulice, kterou na Letné dvakrát vyhnali na maximum. A pouhé tři týdny před volbami to na velký průlom nevypadá. Účty tak na podzim můžou nakonec skládat spíš chvilkaři. Jestli k volbám nedostanou oněch pět procent voličů, zůstane tu po nich dvakrát plná Letná a Babiš pojede nerušeně dál.

SDÍLET
sinfin.digital