Koho chleba jíš, toho píseň zpívej? Člověk v tísni nabízí novinářům 50 tisíc za články o migrantech

GLOSA JANA PALIČKY | Od začátku migrační krize jsou uprchlíci už šestým rokem vděčné téma. Pár politiků si na nich udělalo kariéru a někteří novináři prokázali dostatečnou angažovanost v migrační otázce a udělali svými texty pomyslnou díru do světa, pokud tedy za svět hodláme považovat bublinu liberálních médií. Mrzí vás, že jste se na téhle vlně také nesvezli, když dosahovala vrcholu? Není problém! Pokud vám ještě nebylo 35 let, vymyslete, co pěkného o uprchlících můžete napsat, a může vám to vydělat až 50 tisíc korun. A kdo to celé zaplatí? Starý dobrý daňový poplatník.

Novináři jsou specifická sorta. Často se (hlavně tedy sami navzájem) označují za hlídací psy demokracie, případně rovnou za čtvrtý pilíř demokracie, a pokud něco opravdu rádi vyzdvihují, tak je to vlastní objektivita nezávislost. U té nezávislosti si představte něco jako slogan Parlamentních listů: „Nikdo nám nediktuje, co máme psát“, ale odmyslete si od toho ty Parlamentní listy, ty v novinářské  obci příliš populární nejsou; a u objektivity si představte, jaká to musela být souhra náhod, že jsou všichni ti novináři tak nestranní, až je mediální mainstream plný víceméně identických liberálně zaměřených textů, akorát podepsaných různými autory. 

Takže co kdyby někdo mimo redakci novináři platil za konkrétní text s konkrétním vyzněním? Nemyslitelné? Ne tak docela...

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital