Články odjinud

Co bude po krachu koalice s ČSSD? Pět scénářů a každý má nějaký háček. Komentář M. Žižkové

Co bude po krachu koalice s ČSSD? Pět scénářů a každý má nějaký háček. Komentář M. Žižkové

Ve čtvrtek večer finálně (alespoň prozatím) zkrachovalo jednání hnutí ANO o vládní koalici se sociální demokracií. Z ČSSD se už během uplynulých týdnů ozývaly kritické hlasy ke spolupráci. Na překážku byla osoba trestně stíhaného premiéra. Vedení soc. dem. se tak do poslední chvíle snažilo vyjednat scénář, který by mohlo na sobotním sjezdu předložit straníkům a doufat, že bude mít alespoň nějakou šanci na schválení ve vnitrostranickém referendu. Jak už jsem na INFO.CZ popisovali, výsledek byl velmi nejistý. Protože Andrej Babiš bude dle svých slov jediným kandidátem ANO na premiéra až do smrti, mělo na sociální demokraty zafungovat jako vějička obsazení ministerstva vnitra. Tento plán ale premiér v demisi potopil. Babiš tak stojí po několika měsících opět na začátku. Ve hře je až pět scénářů. Každý má ale nějaký svůj háček.

Scénář č. 1: Půjdeme znovu k volbám

Bezprostředně poté, co bylo ve čtvrtek ve večerních hodinách jasno, že se ANO se soc.dem. pro teď nedomluvilo, se začaly objevovat otázky, kdy se uskuteční předčasné volby. Jejich vyvolání ovšem není tak jednoduché. Prezident Miloš Zeman se proti nim rozhodně staví, navíc musí hnutí ANO předtím vyčerpat tři pokusy. A zatím se mu nepočítá ani ten druhý.

Nejrychlejší cesta tak vede přes to, že se sněmovna sama rozpustí. Potřeba je k tomu 120 hlasů. Strany hned přispěchaly s ujištěním, že ony se předčasných voleb nebojí. Na druhou stranu ale přiznávají, že ani nemají zájem, aby se konaly. Pro většinu z nich by totiž opravdu představovaly problémy.

Určité vodítko nabízí průzkumy z posledních týdnů – ovšem s klasickým rizikem, že se mohou až výrazně mýlit. Aktuální průzkum agentury Median pro Český rozhlas uvádí, že přesná polovina dotazovaných souhlasí s předčasnými volbami. Určitá ochota ze strany voličů tu tedy existuje.

Druhá otázka zní, kdo by z nich nejvíce těžil? Podle březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění favoritem voleb zůstává hnutí ANO se ziskem zhruba 30 procent (podobně získalo v podzimních volbách). S dvanácti procesy následují Piráti a ODS. I v jejich případě by šlo tedy o podobný výsledek. Pirátská strana ale může být vzhledem ke svému „nováčkovství“ na politické scéně spokojená s podzimním výsledkem. Její současnou snahou je se ve sněmovně etablovat.

Lidovcům, TOP 09 a STAN by naopak hrozilo, že nepřekročí pětiprocentní hranici. Další problém představují finance a zároveň souběh s komunálními a senátními volbami. Velká část partají si tak předčasné volby jednoduše nemůže dovolit.

Scénář č. 2: Babiš bude dál hledat podporu u ČSSD, nebo se obrátí na ODS

V úvahu připadá i možnost, že se ANO vrátí ke stolu s ČSSD. První místopředseda strany Jiří Zimola dnes připustil, že pokud Babiš změní názor ohledně rozdělení ministerstev, mohou se dveře pro vyjednávání znovu otevřít. Pak bychom se opět vraceli k otázce, jak nabídku zaonačit, aby prošla i vnitrostranickým referendem. Nebo jak obejít toto hlasování.

ANO by se mohlo obrátit také na ODS. Už po volbách tvrdilo, že právě s touto partají by vládlo rádo. Petr Fiala se ale stále rozhodně staví proti trestně stíhanému premiérovi a ODS by si tak kladla minimálně stejně tvrdé podmínky pro spolupráci jako ČSSD. Podobný postup se dá očekávat i od Pirátů.

Scénář č. 3: Babiš odhodí zábrany a spolehne se na extrémisty

Pokud se Babiš rozhodne, že půjde tou - z krátkodobého výhledu nejsnazší cestou - spolehne se na podporu komunistů a SPD. Koneckonců s oběma stranami vyjednával, než poskytl exkluzivitu ČSSD. To mu zajistí dostatek hlasů ve sněmovně a uvolní ruce, aby mohla jeho vláda „makat“.

Vystaví se tak ale hře s ohněm, která už se ukázala například v případě zákona o referendu: KSČM a SPD by chtěly hlasovat i o setrvání v EU či NATO, Babiš je proti. Šéf hnutí ANO by si také proti sobě poštval některé členy strany, kteří mu sice byli ochotni odpustit všechny dosavadní kauzy, spolupráce s extrémisty by pro ně ale byla konečnou. Nebo to alespoň v současnosti tvrdí. Otázkou také je, zda by šéfovi ANO nepřišli nakonec nahraditelní.

Ještě větší škodu by si ale nadělal na mezinárodní scéně. Jak už INFO.CZ popisovalo, Babiš se snaží například na půdě Evropské unie působit jako liberální, proevropský politik. A k tomu se mu příliš nehodí stát po boku zástupců komunistů a SPD.

Scénář č. 4: Zeman se pokusí dosadit vládu svých odborníků

Možné je i to, že se prezident rozhodne sestavit vlastní úřednickou vládu. Pravdou je, že s Babišem se v poslední době v oblasti zahraničních věcí několikrát neshodl (vyhoštění ruských diplomatů nebo vydání hackera Nikulina do USA). Zemanovi by se ovšem muselo podařit za pomoci „obchodů“ najít podporu pro úřednickou vládu u dostatečného počtu poslanců. Jinak by celá situace mohla směřovat opět k předčasným volbám.

Scénář č. 5: Babiš bude vládnout dál za „bezvládí“

Vše také může zůstat „při starém“, kdy bude Babišův kabinet pokračovat bez důvěry. Prezident na něj prozatím nijak netlačí, šéf hnutí ANO může makat a nemusí se s nikým dělit o ministerstva. Teoreticky by takto mohl vládnout až do dalších řádných voleb. Společně se Zemanem již ukázali, jak rádi využívají faktu, že v ústavě figuruje slovo „může“. Babiš navíc svou moc odvozuje více „od voličů než od sněmovny“.

Do cesty by se mu ale mohl postavit Ústavní soud a jeho nespokojenost, že kabinet bez důvěry podniká výrazné kroky. Nespokojené strany by se navíc mohly pokusit o rozpuštění sněmovny a předčasné volby. Tím by se ale i vrátily k dilematu ze scénáře č. 1.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818